Gazeteci İbrahim Karayeğen, koğuş arkadaşı Ahmet Altan’ı anlattı

15 Temmuz’dan sonra gazetecilere yönelik yapılan operasyonda tutuklanan Zaman Gazetesi’nin Gece Sorumlusu İbrahim Karayeğen, İstanbul Silivri Cezaevi’nde tutuklu kaldığı süre içerisinde Gazeteci Ahmet Altan ile birlikte aynı koğuşta kaldı.


Dünyaca üne sahip Gazeteci-Yazar Ahmet Altan ile birlikte tutuklu kaldığı günleri, Gazeteci Erkam Tufan’ın sunduğu “30 Dakika” programında anlattı.

Ahmet Altan’ın cezaevinde kendisine güç ve moral kaynağı olduğunu belirten Karayeğen, Altan’ın “Nerde yaşadığımız değil nasıl yaşadığımız önemli. Burada yaşıyoruz ama biz buradan daha fazla okuyarak, daha sağlıklı ve daha diri, daha inançlı olarak çıkacağız sözünü sürekli tekrarladığını” söyledi.


Merkezi Frankfurt’ta bulunan Tenkil Müzesi’nin ilk sergisi geçtiğimiz hafta Brüksel’de açıldı. Uluslararası Basın Cemiyeti Sergi Salonu’nda açılan sergide bulunan İbrahim Karayeğen Erkam Tufan’ın programına konuk oldu.

Ahmet Altan’la beraber kalmasını büyük bir şans olarak nitelendiren Karayeğen, Altan’ın 70 yaşına dayanmasına rağmen dirayetini kaybetmeden, yılmadan ve boyun eğmeden mücadelesine devam etmesinin hem kendisi hem de diğer tutuklular için büyük güç kaynağı olduğunu ifade etti.

ERGENEKON VE BALYOZ’A KARŞI DURUŞUNDAN TAVİZ VERMEDİ

Altan’ın Türkiye’de yaşananlara çok üzülmesine rağmen etrafına sürekli moral verdiğini ifade eden Karayeğen, “bize sürekli ümidinizi yitirmeyin dedi ve moral verdi. Ümidini, azmini, kararlılığını asla kaybetmedi, oda çok iyi biliyordu ki Altan, Ergenekon ve Balyoz davalarında ki duruşu nedeniyle cezalandırılmıştı. Yani bu Ergenekon’un bir intikamıydı” diyerek Altan’ın durumunu özetledi.

Ahmet Altan’ın kendisine hayatında gizli hiçbir tarafın olmadığını anlattığını belirten Karayeğen,” Babası dermiş ki; biz en gizli şeylerimizi Taksim’de söyleriz. Bu bakımdan bizim gizli kapaklı bir şeyimiz yoktur.” dediğini aktardı.

Ahmet Altan gibi bir adamla sürekli beraber olmanın büyük bir bahtiyarlık olduğunu vurgulayan Karayeğen, havalandırmaya çıktığında bile alacağı notları, yazacağı yazıyı düşündüğünü anlattı. Çok geniş bir bilgi hafızası olduğunu ve bunları etrafına aktarırken de çok cömert davrandığını ifade eden Karayeğen, “Medyadan, spordan, kültürden bilimden, sanattan. Hayatın her dalına ait bir bilgisi vardı ve bunları bizimle paylaşırdı.” dedi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ