Cemaat soruşturmalarında bir haftada 556 kişiye gözaltı

15 Temmuz sonrası OHAL’le artan Cemaat’e yönelik ‘cadı avı’ operasyonlarında 2-8 Nisan tarihleri arasında 1000’e yakın kişi hakkında gözaltı kararı alındı. Toplamda 33 ilde düzenlenen operasyonlarda 556 kişiye gözaltı işlemi yapıldı.
Son bir haftada sözde mahrem imam iddası ile yapılan operasyonlar kapsamında muvazzaf askerlerinde aralarında bulunduğu 275 kişi gözaltına alındı. Bu kapsamda Çankırı, Bolu, Erzincan, Sakarya, Edirne, Gaziantep, Bayburt, Aydın, Yozgat, Zonguldak, Balıkesir, Kayseri, Muş, Kırşehir, Bartın, Şırnak, Konya ve Kahramanmaraş’ta operasyonlar düzenlendi.
 
ESKİ TRT ÇALIŞANI GAZETECİLERE OPERASYON
 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen Cemaat soruşturmaları kapsamında, 20 eski TRT çalışanı hakkında gözaltı kararı verildi. Ankara merkezli 5 ilde Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince başlatılan eş zamanlı baskınlarda gazeteviler gözaltına alındı.

 
13 AVUKATA GÖZALTI
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, 25 kişi ile 13 avukat için bulunduğu İstanbul merkezli 18 ilde operasyon düzenlendi.
 
BELEDİYE BAŞKANVEKİLİ VE KAYMAKAMLAR

 
İzmir merkezli 11 ilde sözde “STK yapılanması”na yönelik baskınlarda ise 21 kişi gözaltına alındı. .
 
İçişleri Bakanlığınca görevlerinden uzaklaştırılan Ömerli Belediye Başkan Vekili ve Kaymakam Erol Korkmaz ile Dargeçit Belediye Başkan Vekili ve Kaymakam Mehmet Yaşar Yeşiltaş da haklarında yürütülen soruşturması kapsamında gözaltına alındı.
 
Açığa alınan Erzincan Vali Yardımcısı Yaşar Kemal Yılmaz da Cemaat soruşturması kapsamında gözaltına alınarak emniyete götürüldü.
 
HACETTEPE TEKNOKENT’E YÖNELİK OPERASYON

Ankara’da, Hacettepe Teknokent ile ilgili soruşturma kapsamında 25 kişiye gözaltına alındı.
 
KARLOV SUİKASTİ
 
Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastıyla ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş’ın sözde “ağabeyi” olduğu iddia edilen eski Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) çalışanı Şahin Söğüt 6 Nisan’da tutuklandı.
 
KADINLARA GÖZALTI

 
Uşak Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturması kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, kent merkezinde 5 adrese eş zamanlı baskın düzenledi 6’sı kadın 9 kişi gözaltına alındı.
 
Konya merkezli 5 ilde düzenlenen operasyonda ise ByLock kullandığı gerekçesiyle aralarında öğretmen, avukat ve doktorların bulunduğu 30 kişi gözaltına aldı.
 
Edirne Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şehir merkezinde düzenledikleri baskınlarda 5 kişiyi gözaltına aldı.
 
Kocaeli’nin Gebze 4 adrese düzenlenen baskında 11 kişi gözaltına alındı.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ