Brezilya ‘adil yargılama yok’ dedi, iş adamını Türkiye’ye iade etmedi

Brezilya, Hizmet hareketine üye olduğu gerekçesiyle Türkiye’nin iadesini istediği Ali Sipahi’yi iade etmemeye karar verdi.


 Mahkemenin en önemli gerekçesi ise Gülen Hareketinin herhangi bir terör eylemine karıştığına ilişkin kanıt bulunamamış olması ve Türkiye'de adil yargılama imkanlarının kalmaması.

Brezilya’nın en üst yargı organı olan Federal Yüksek Mahkeme, Türkiye’nin iadesini istediği Gülen Cemaati gönüllüsü Ali Sipahi hakkında kararını verdi. “Gülen hareketinin herhangi bir terör eylemine karıştığına ilişkin kanıt bulunmadığı”na işaret eden Brezilya Başsavcılığı, Sipahi’nin iade edilme talebini reddetti.
KARAR OYBİRLİĞİ İLE ALINDI

BBC Türkçe‘nin aktardığına göre, ülkedeki en üst mahkeme olan Federal Yüksek Mahkeme, Sipahi’nin Türkiye’de adil bir şekilde yargılanma garantisi bulunmadığına da hükmetti.

Mahkemedeki beş yargıç kararı oy birliğiyle aldı.

YARGIÇ FACHIN: HUKUK GÜVENCESİ YOK

Yargıç Edson Fachin, “İade edilecek kişinin bağımsız bir yargıç tarafından tarafsız bir şekilde yargılanacağının güvencesi yok” dedi.

Brezilya Başsavcılığı da Sipahi’nin iade edilmemesi yönünde tavsiyede bulunmuştu.

12 yıldır Brezilya’da yaşayan 31 yaşındaki restoran işletmecisi Sipahi, bu yıl bir süre cezaevinde kaldıktan sonra Federal Yüksek Mahkeme kararını açıklayana kadar serbest bırakılmıştı.

SUÇLAMA BANK ASYA’YA PARA YATIRMAK

Brezilya ve Türkiye vatandaşı olan Sipahi’nin avukatı, müvekkilinin Bank Asya’ya para yatırdığı için örgüte üye olmakla suçlandığını söylemişti.

Brezilya gazetesi Estado de S. Paulo’ya göre Brezilya’da Gülen Cemaati ile ilişkisi bulunan yaklaşık 300 kişi yaşıyor ve Türkiye bunlardan en az 10’unun iadesini talep ediyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ