Bağ evinde ters kelepçe ile gözaltına alınanlar beraat etti

Gülen Cemaati soruşturmaları kapsamında Kayseri’de bir bağ evinde tutuklanan 12 kişi beraat etti. Delil yetersizliğinden serbest bırakılan kişiler koğuş arkadaşıydı.


Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü polisleri, 6 Eylül 2018’de, merkez Melikgazi ilçesine bağlı Kazımkarabekir Mahallesi’ndeki bağ evine baskın yapmıştı. İfadelerinde koğuş arkadaşı olduklarını söyleyen kişilerden 10’u ‘örgütsel faaliyet’ yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınmıştı.

Tutuklulardan 8’i daha önce Cülen Cemaati soruşturmalarında yargılanıp bir süre cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilmişti.


Kronosnews’in haberine göre polis, benzer toplantıda bir araya geldikleri öne sürülen 2 kişiyi daha gözaltına aldı. Toplam 12 kişiden 8’i tutuklanırken, 4’ü tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Tutuklu sanıklar, 11 Aralık 2018’deki duruşmada, ev hapsi tedbiri uygulanarak, tahliye edilirken, 2 Mayıs’taki duruşmada ise bu tedbir kaldırılmıştı.

Kayseri 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde örgüt üyesi oldukları iddiasıyla 5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanan sanıklar, karar duruşmasında hakim karşısına çıkarıldı. Sanıklardan 11’i, duruşmada hazır bulundu. Sanık M.Ö. ise duruşmaya katılmadı. Mütalaasını tekrar ettiğini açıklayan savcı, tüm sanıkların 5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme, 5’i öğretmen, ikisi iş insanı, biri memur, biri işçi, biri esnaf, ikisi belediye eski çalışanının delil yetersizliğinden beraatine karar verdi.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ