Ailece tutukluluk dönemi: Anne ve babasının ardından Betül bebek de cezaevinde

Türkiye artık ailece tutukluluk dönemine geçti. Betül bebek de onlardan biri… Annesi 9 yıl, babası 10.5 yıl hapis cezası aldı. Betül bebek de dün demir parmaklıklar ardına girdi.Cezaevine giren bebeklere bir yenisi daha eklendi. 2 yaşındaki Selma Betül Urunga, dün annesi Fatma Urunga’nın (34) bir haftadır tutuklu bulunduğu Mersin Tarsus C Tipi Kapalı Cezaevi’ne girdi. Babası Ersin Urunga (37) da 16 aydır aynı cezaevinde kalıyor. Böylece anne, baba ve çocuk olmak üzere aynı cezaevinde tutuklu olan çekirdek ailelerin sayısı da artmış oldu.


Betül bebeğin annesi 9 yıl, babası 10.5 yıl hapis cezası almış durumdalar ve ailenin iki çocuğu daha var.

Birinci derecede akrabaları tarafından 2 iki yıl önce Adana Savcılığı’na Hizmet Hareketi’yle ilişkisi olduğu gerekçesiyle ihbar edilen Fatma Urunga o günlerde kızı Selma Betül’e 8,5 aylık hamileydi. Aralık 2016’da evinden alınıp Adana Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Bir gece nezarette kaldı. Ertesi gün adli kontrol şartıyla bırakıldı.Bir yıldan fazla mahkemesi devam eden Gıda Mühendisi Fatma Urunga örgüt üyeliği suçundan yargılanıyordu. 6 ay önce karar duruşması oldu ve 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Haksız yere ceza alacağını düşünen Urunga karar duruşmasına gitmeyip saklanmayı tercih etti.

Geçen hafta cuma günü, 3 Mayıs 2019’da tutuklandı. Urunga’nın Adana Emniyet Müdürlüğü nezarethanesinde maruz kaldığı kötü muameleyi insan hakları savunucusu, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu gündeme getirmiş ve şöyle demişti:Fatma ve Ersin Urunga gerek gözaltı, gerek mahkeme sürecinde polislerin kötü muamelelerine, hakimlerin onurlarını rencide edecek derecede bağırıp aşağılamalarına da maruz kaldı.8 yaşındaki Hakan (solda) ve 6 yaşındaki Metin artık babaanneleriyle birlikte yaşıyor. Selma Betül annesi ile cezaevinde.

HAKAN VE METİN BABAANNEYE KALDI

Kimya öğretmeni Ersin Urunga ise hakkında bir yakalama kararı yokken Ocak 2018’de Adana’da bir kavşakta gözaltına alındı. 15 gün gözaltında kalan Urunga Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanıp Mersin Tarsus C Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Beş kişinin verdiği ifadede adı geçtiği için örgüt yöneticiliği suçlamasıyla yargılanan Ersin Urunga’nın mahkemesi 10 ay devam etti. Karar duruşmasından önce 4 kişi ifadesini geri çekince savcının talebi üzerine örgüt üyeliğinden 10,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Urunga ailesinin Selma Betül dışında iki çocukları daha var. 8 yaşındaki Hakan ve 6 yaşındaki Metin artık babaanneleriyle birlikte yaşıyor. Böylece bir aile daha parçalanmış oldu. Son açıklanan rakamlara göre Türkiye cezaevlerinde yaklaşık 800 bebek ve binlerce parçanlanmış aile var.


Kaynak: BOLD
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ