160 bin kamu çalışanı OHAL ve KHK ile çaresiz bırakıldı

HDP Kocaeli Milletvekili İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu ile KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, KESK Kars Şubesince düzenlenen OHAL ve KHK mağdurlarına destek amaçlı düzenlenen panele konuşmacı olarak katıldılar.
Gergerlioğlu ve Bozgeyik, Çeltikov Otel’de düzenlenen panelde yaklaşık 160 bin kamu çalışanının OHAL ve KHK’lar kapsamında ihraç edilerek çaresiz bırakıldıklarını dile getirdiler.

TÜRKİYE KOCA BİR HAPİSHANEYE DÖNDÜ

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülke genelinde 160 bine yakın kamu emekçisinin ihraç edildiğini Gergerlioğlu: “Malum 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında OHAL ilan edildi. Bu OHAL Türkiye’deki tüm muhalifleri kıyma ve hayattan ihraç şeklinde cereyan etti. Yaklaşık 135 bin kamu emekçisi ihraç edildi. Kapatılan özel okullardaki 20 bine yakın öğretmenin de işsiz kalmasıyla 160 bine yakın kamu emekçisi işlerinden ihraç edildi ve çaresiz bırakıldı. Özel sektörde de aynı şeyler uygulandı ve yurt dışına çıkışları yasaklandı. Bu şekilde ihraç edilenler için Türkiye koca bir hapishaneye döndü. Çaresiz bırakıldıkları ve hiçbir alternatif bulamadıkları koca bir hapishanede yaşamaya mahkûm edildiler. Zaten Türkiye’deki hapishaneler haddinden fazla dolu. OHAL güya 18 Temmuz 2018 tarihinde bitti ancak, 7145 sayılı yasa gereğince 3 yıl daha ismi değiştirilerek cismen devam ediyor. Bu uygulamaların bir an evvel sona ermesi için elimizden gelen her türlü işlemi yapıyoruz ve her türlü muhalefeti sergiliyoruz. Ülkenin dört bir tarafında bu konuyu gündeme getiriyoruz. Çünkü bu ihraçlar son derece hukuksuz bir şekilde değerlendirmeye tabi tutuluyor ve hatta yüz binlerce insan halen yargı önüne çıkartılmış bile değil” dedi.


İŞTEN ÇIKARTILAN KAMU EMEKÇİLERİNİN GÖREVLERİNE İADE EDİLMESİ İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ 

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik de kamu emekçilerinin görevlerine iade edilmesi için mücadele verdiklerini söyledi. Bozgeyik açıklamasında: “Biz de KESK olarak başından beri neredeyse 3 yıla yakındır, OHAL sürecinde hem kamu emekçilerine yönelik uygulanmış olan baskı politikalarına karşı mücadele yürütüyoruz. Ve kamudan ihraçlar edilenler için, iş güvencemizin ortadan kaldırılması için, çalışma haklarımızın gasp edilmesi için, seyahat özgürlüğümüzün ortadan kaldırılması uygulamalarına karşı çıkmak için mücadele ediyoruz. Hem üyelerimizin yaşamış olduğu bu mağduriyetlerinin ortadan kaldırılmasına ilişkin bir mücadele yürütüyoruz. Aynı zamanda da AK Parti’nin OHAL sürecinde tüm toplumsal muhalif kesimlere kendisinden olmayanları dışladığı baskı politikalarıyla yok etmeye çalıştığı bir dönemde ortak dayanışmayı, geliştirmek amacıyla da tüm illerde duyarlılık oluşturmaya çalışıyoruz.” şeklinde ifadeler kullandı.

Bozgeyik, KESK olarak bir an önce işten çıkartılan kamu emekçilerinin görevlerini iade edilmesiyle ilgili taleplerini de yoğun bir şekilde sürdürdüklerini sözlerine ekledi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ