15 Temmuz’da Rusya’nın rolüne ilişkin iki kritik bilgi

Rusya’nın 15 Temmuz’daki rolüne ilişkin iki kritik bilgi aynı gün ortaya çıktı: İki Rus savaş gemisi ve Saray’daki Rus savunma sistemleri..


Gazeteci İlhan Tanır, Yunan kaynaklarına dayandırdığı bir bilgiyi paylaştı. Bilgiye göre 15 Temmuz gecesi iki Rus gemisi Erdoğan’ı korumuş.
 


Bu bilgiyi teyid eden haberler daha önce Rus medyasında çıkmıştı.

Nezavisimaya Gazetesi’nde askeri tarihçi ve Aleksandr Şirokorad’ın 29 Temmuz 2016’da yayımlanan makalesinde şu bilgileri paylaşmıştı:

“…Türkiye’de darbeye karışan askerler bunu ABD ve AB ülkelerinin desteği olmadan yapamazlar. İncirlik’i iyi bilen ve Türkiye’nin çevresinde dinleme üsleri bulunan Rus istihbaratının ise darbeden haberdar olmamasını düşünmek çok zor… Sivastopol’dan 12 Temmuz’da yola çıkan ‘Ekvator’ adlı Rus istihbarat gemisi darbe öncesinde boğazlar bölgesinden geçerek o gece Ege açıklarında Erdoğan’ın tatil yaptığı Marmaris yakınlarındaydı. Erdoğan Marmaris’ten özel bir jetle havalanıp iki saat boyunca Ege üzerinde dolaştı. Ekvator’un özel aparatıyla Erdoğan’ın peşinde olan iki F-16’nın sistemlerini kör ettiği düşünülebilir. Aynı anlarda Rusya’nın Karadeniz filosundaki ‘Novorossiysk’ ve ‘Rostov-na-Donu’ denizaltılarının Boğaz’a yaklaşması da tesadüf görülebilir (kinayeli ifadeyle) …”

İKİNCİ BİLGİ MURAT YETKİN’DEN: SARAYDAKİ RUS ROKETLERİ

Konuyla ilgili ikinci kritik bilgi ise MİT’e yakınlığıyla bilinen gazeteci Murat Yetkin’den geldi. Yetkin şunları yazdı:

“Öte yandan 15 Temmuz’da Meclis’e ve Emniyet’e saldıran Türk F-16’larının, NATO standardı Türk hava savunma silahları tarafından ‘düşman olarak görülmediği’ dolayısıyla püskürtülemediği ortaya çıktı. Bir tek – hâlâ resmî olarak ne doğrulanan, ne yalanlanan iddialara göre- PKK’dan ele geçirilen Rus füzeleri, Beştepe’de kullanıldı ve üzerine füze kilitlendiğini radarlarında gören Fethullahçı F-16 pilotları vurulmamak üzere geri döndüler ve iddialara göre uçakların Cumhurbaşkanlığı sarayına çok yaklaşamamalarının sebebi buydu.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ