Kış bitti, bahar geliyor: Havalar ne zaman ısınacak?

Eklenme tarihi :
Kış bitti, bahar geliyor: Havalar ne zaman ısınacak?
Mart ayının sonuna doğru gelirken "Havalar ne zaman ısınacak?" sorusunun yanıtı belli oldu.

Uzmanlara göre, havalar 25 Mart'tan itibaren ısınmaya başlayacak. Sıcaklıklar yurdun iç kesimlerinde 10 derece, kıyı kesimlerde ise 18-20 derece civarlarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Soğuk ve karlı günlerin ardından beklenen haber geldi. Mart ayının sonuna doğru gelirken "Havalar ne zaman ısınacak?" sorusunun yanıtı belli oldu. Uzmanlara göre, havalar 25 Mart'tan itibaren ısınmaya başlayacak. Sıcaklıklar yurdun iç kesimlerinde 10 derece, kıyı kesimlerde ise 18-20 derece civarlarında seyredeceği tahmin ediliyor.


Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi ve İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, önümüzdeki günlerde yüzünü gösterecek baharı TRT Haber'e değerlendirdi.

25 MART İTİBARIYLA BAHAR GELİYOR

Bozyurt, Türkiye'nin uzun süredir soğuk hava etkisi altında olduğunu ve 25 Mart itibarıyla artık havaların ısınacağını belirterek, şöyle konuştu:

"Yurdumuz bir süredir soğuk ve yağışlı hava kütlelerin etkisi altındaydı. Çünkü, polar vortex olayı genişledi ve aşağı enlemlere doğru kaydı. Bunun nedeni de üst batı rüzgarlarının yapmış olduğu üst atmosferdeki salınımlardı. Bu salınımlardan bir tanesi de bizim ülkemizin üzerindeydi ve bizim ülkemizi de ziyaret ediyordu. Fakat şu anda baktığımız zaman, artık üst batı rüzgarlarının yaptığı o salınımların yavaş yavaş yurdumuzu terk ettiği görülüyor.

25 Mart'tan itibaren de hava sıcaklıkları yavaş yavaş yükselmeye başlayacak. Yani, martın 25'inden sonra baharın geleceği söylenebilir. Fakat bu yükselişin geçen yıllardaki kadar çok olması beklenmiyor. Yani, sıcaklar mevsim normallerinde ya da mevsim normallerinin altında olacak. Ama geçtiğimiz günlerdeki soğuk havaların da 10 derece kadar üzerine çıkacak.

İç kesimlerde özellikle sıcaklıklar 10 derece artacak, kıyı kesimlerde ise 18-20 derece civarlarında seyredecek."

BAHAR AYINDA YER YER SAĞANAK ETKİLİ OLACAK

Kar yağışlı geçen kış aylarından sonra bahar aylarının da yer yer etkili olacak sağanaklarla geçmesi bekleniyor. Bozyurt, toprağın neme doyması nedeniyle özellikle Mayıs ayında kuvvetli yağışların olabileceğinin altını çizdi:

"Nisan ayının ilk yarısı çok sıcak geçmeyecek. Yine zaman zaman kuzeyden soğuk hava baskınları gelmeye devam edecek. Hatta iç kesimlerin yükseklerinde bazen kar yağışları görülebilir. Kararsızlık yağışları denilen kırk ikindi yağmurları mayıs ayında kuvvetli olacak. Yani, gök gürültülü sağanaklar, bazı bölgelerde dolu yağışları olabilir. Bu durumda barajlardaki doluluk oranlarını fazlasıyla artıracak. Hatta taşmaların bile yaşanmasını bekliyorum. Doğu'da çığ düşmeleri yaşanabilir. Çok fazla kar yağdığı için ısınmasının etkisiyle bu kütleler etkilenecektir."

BUGÜN HAVA NASIL OLACAK?

Öte yandan Meteoroloji de 22 Mart Salı (bugün) için son hava durumu tahminlerini yayımladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, İç Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeyi, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Orta Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Muğla, Konya, Sinop, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Trakya ve kıyı kesimler ile Güneydoğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunmaktadır. Kuzey, iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 1 ila 3 derece artacağı diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına(40-70 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsü bulunan eğimli yamaçlarda çığ riski olmasından dolayı meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Sabah ve gece saatlerinde kuzey, iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.
BENZER HABERLER
YAŞAM HABERLERİ