'Şirketleşen Kızılay' Meclis'e taşındı: 'Hayır kurumuydu ticarethaneye döndü'

Eklenme tarihi :
'Şirketleşen Kızılay' Meclis'e taşındı: 'Hayır kurumuydu ticarethaneye döndü'
CHP'li Gürsel Tekin, Kızılay’ın bünyesinde 11 şirket kurulduğunu ve her şirkete CEO, genel müdür ve yönetim kurulu atandığını belirterek, "Hayır kurumuydu, holdinge döndü” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 11 yeni şirket kuran Kızılay hakkında Meclis Araştırması istedi. “Türk Kızılay'ı resmen Holding oldu” diyen Tekin, “Holdingleşme ile birlikte Kızılay hayır kurumu işlevini yitirerek, mal alan satan bir ticarethaneye dönüştürüldü. Gayrimenkulleri yeni kurulan altı farklı şirkete devredildi. Şirketler, Yönetim Kurulu'ndan izin almadan yatırım ve satış işlemi yapabilme hakkına sahip oldular'' ifadelerini kullandı. 

'KIZILAY BAŞKANI 11 ŞİRKETTEN DÖRT ASGARİ ÜCRET TUTARINDA AYLIK HUZUR HAKKI ALIYOR'


Sözcü'den Başak Kaya'ya konuşan Tekin, “Tarafsız ve bağımsız olması gereken Kızılay, kuruluş amacına aykırı davranıyor. Kızılay Holding ve Kızılay Derneği'nde 11 şirket, 11 Genel Müdür, 1 CEO ve 1 CEO yardımcısı var. Çok sayıda gayrimenkulü olduğu halde Sütlüce'de MUSİAD binasını kiralamışlar. Çok sayıda danışman var ve yüksek ücret alıyorlar. Kızılay Başkanı 11 şirketten 4'er asgari ücret tutarında aylık huzur hakkı alıyor. Meclis'te bekleyen araştırma önergemiz bir an önce oylanmalı. Usulsüz faaliyetler varsa ortaya çıkartılmalı'' dedi.

Kızılay bünyesinde kurulan şirketler şöyle:

-Kızılay İçecek
-Kızılay Sosyal Danışmanlık
-Kızılay Portföy
-Kızılay Sağlık
-Kızılay Çadır & Tekstil
-Kızılay Kültür & Sanat
-Kızılay Sistem Yapı
-Kızılay Bakım
-Kızılay Lojistik
BENZER HABERLER
SİYASET HABERLERİ