Karar Erdoğan’dan: Fatsa’nın ormanları otopark olacak

Eklenme tarihi :
Karar Erdoğan’dan: Fatsa’nın ormanları otopark olacak
Datça'da zeytinliklerin bulunduğu koruma altındaki doğal alandan sonra, Fatsa’da da şehrin ortasındaki ormanlık alan yapılaşmaya açıldı.


Muğla’nın Datça ilçesinde zeytinliklerin de bulunduğu koruma altındaki doğal alan, Cumhurbaşkanlığı kararıyla satılığa çıkarıldı. Ordu Fatsa’da da Cumhurbaşkanlığı kararıyla şehrin ortasındaki ormanlık alan yapılaşmaya açıldı.

Geçen ocak ayının sonunda yayınlanan bir Cumhurbaşkanı Kararı’yla önce koruma statüsü kaldırılan ve Fatsa Belediyesi’ne devredilen 99 dönümlük ormanlık alanda otel, restoran, kule inşası için çalışmalar başlatıldı; kesilmek için ağaçlar işaretlendi.


SON KORULUK

Yaklaşık 20 yıldır AKP’li belediye başkanları tarafından yönetilen Fatsa’nın bugün en büyük sorunu şehrin bir beton denizine dönmesi. Son yıllarda ard arda dikilen yüksek katlı binalarla nefes alamaz hale gelen şehirde kıyıda köşede kalmış birkaç yeşillik alan da yapılaşmaya açılıyor.

İşte bunlardan birisi de Fatsa’nın Samsun tarafından girişinde Dolunay mevkiinde bulunan nazar boncuğu gibi 99 dönümlük ormanlık alan. Çerkezler Tepesi olarak da bilinen 99 dönümlük bu yeşil alan, hemen altında deniz kenarındaki “Çamlık Mesire Alanı” yla birlikte doğal bir uyum içinde, şehre ayrı bir güzellik katıyordu.

OTOPARK YAPILMAK ÜZERE PROJE HAZIRLANDI

Cumhurbaşkanlığı kararıyla koruma statüsü kaldırılan ve AKP’li Fatsa Belediyesi’ne devredilen ormanlık alan için, belediye tarafından otel, seyir kulesi, restoren-kafe, endemik bitki bahçesi ve otopark yapılmak üzere proje hazırlandı. 99 dönümlük bir ormanlık alanda bu kadar yapılaşmanın yapılması için ormanlık alanın en az yarısından fazlasının kesilmesi anlamına geliyor. Ağaçlar işaretlendi bile.

 
BENZER HABERLER
GÜNDEM HABERLERİ