Erdoğan: Esnafa bir kereye mahsus maddi destek sağlayacağız

Eklenme tarihi :
Erdoğan: Esnafa bir kereye mahsus maddi destek sağlayacağız
AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, esnaflara iki ayrı grup halinde bir kereye mahsus olmak üzere 5 bin ve 3 bin lira hibe ödemesi yapacaklarını söyledi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.   

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde saat 15:00'te başlayan toplantı 4 saat sürdü. Toplantıda, 1 Haziran'dan sonra atılacak olan normalleşme adımları ve sürece ilişkin değerlendirmelerde de bulunuldu.


Erdoğan açıklamasında, Ramazan ayı boyunca uygulanan kısmi ve tam kapanma tedbirleri sayesinde salgının yeniden büyük ölçüde kontrol altına alındığını söyledi.

Erdoğan, 1 Haziran sonrası için "Kademeli normalleşme takviminin ikinci etabını görüştük, önümüzdeki günlerde gelişmelere göre bu konudaki uygulama esaslarını paylaşacağız. Bundan sonra eskisi kadar kapsamlı ve kısıtlayıcı tedbirlere ihtiyaç olmayacağını ümit ediyoruz" dedi.
 
1 MİLYON 384 BİN ESNAFA HİBE

Erdoğan esnaflara iki ayrı grup halinde bir kereye mahsus olmak üzere 5 bin ve 3 bin lira destek sağlanacağını açıkladı.

"Esnaflarımıza yönelik yeni bir destek programının projesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Salgın tedbirleriyle sebebiyle işlerine ara vermek zorunda kalan esnaflarımıza iki grup halinde destek olmayı amaçlıyoruz. Birinci grupta kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler kırtasiyeler internet kafeleri, lunaparklar gibi işletmeler yer almaktadır. Sayıları toplamda 235 bine ulaşan bu işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemeleri yapacağız. Destek vereceğimiz ikinci grupta ise bakım onarım tamirat, kaporta işleriyle uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, züccaciyeciler, kurs işletmecileri yer almaktadır. Bu gruba daha önceki destek ödemelerinden yararlanan lokantalar, terziler dahildir. Bu gruptaki vatandaşlarımıza bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi vereceğiz. Toplam 1 milyon 150 bini aşkın işletmemizi kapsayan gruptaki vatandaşlarımıza bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi vereceğiz. İki ayrı grup halinde 1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkarımıza 4 milyar 622 milyon liralık kaynağı karşılıksız olarak veriyoruz."

YAŞ ÇAY ALIM FİYATI

Erdoğan yaş çay alım fiyatını da açıkladı. Cumhurbaşkanı, "Bu yıl için yaş çay alım fiyatı kilo başına 3,87 liraya, desteklemeyle birlikte 4 liraya yükseltilmiştir" dedi. 

ÇİFTÇİLERİN BORÇLARI ERTELENDİ

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan çiftçilere de müjdesi olduğunu belirterek "Kuraklıktan zarar gördüğü belirlenen çiftçilerimizin Ziraat Bankasına veya Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları ertelenecektir. Bakliyat alım fiyatlarımız ton başına kırmızı mercimekte 5 bin lira, yeşil mercimekte 4 bin 150 lira, nohutta ise 4 bin 50 lira olarak belirlenmiştir. Ton başına sert ekmeklik buğday alım fiyatını 2 bin 250 liraya, arpa alım fiyatını 1750 liraya yükseltiyoruz. Ton başına hububatta 275 lirayı, bakliyatta ise 910 lirayı bulan prim ve destekler verilerek üreticilerimizin giderlerine katkı sağlanacak. Açıkladığımız alım fiyatları, diğer kamu kurumları için de referans fiyat olacak, farklı fiyatlandırma yapılmayacak" dedi.
BENZER HABERLER
GÜNDEM HABERLERİ