‘Dün kaybettiğimiz 318 kişiyi aşılayabilseydik şu anda çoğu yaşıyor olacaktı’

Eklenme tarihi :
‘Dün kaybettiğimiz 318 kişiyi aşılayabilseydik şu anda çoğu yaşıyor olacaktı’
Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Emrah Altındiş aşılamadaki yavaşladığı için Türkiye'de koronavirüs sebebiyle ölenlerin sayısının arttığını söyledi.


Türkiye, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınında dün 318 ölüm ile can kaybınde en yüksek seviyeye ulaştı. Aşılama çalışmalarının yavaş ilerlemesi de sık sık eleştiri konusu oluyor. Türkiye’de 55 bin 802 yeni vak’anın tespit edildiği 18 Nisan 2021 tarihinde birinci ve ikinci doz toplam aşı miktarının vak’a sayısının yarısı kadar 28 bin civarında olması eleştiriliyor.

Boston College biyoloji bölümünde asistan profesör olarak görev yapan Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Emrah Altındiş, aşılamadaki yavaşlık sebebiyle ölümlerin arttığına dikkati çekti.


“MAALESEF AŞILIMALAR YAVAŞLADI, CAN KAYBI ARTTI”

Altındiş şahsi Twitter hesabında, “Dün kaybettiğimiz 318 insanı, şubat ayında ilk doz, mart başında ikinci doz aşılayabilseydik, şu anda çoğu bugün sağlıklı ve yaşıyor olacaktı. Aşıların hızlanması bu kadar kritik ve ölüm kalım meselesi… Maalesef aşılamalar yavaşladı, oysa zamanla/ölümle yarışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Altındiş, aşıyla önlenebilir, karantina tedbirleriyle kontrol altına alınabilir bir hastalık sebebiyle 318 kişinin öldüğünü kaydederek, “Türkiye günlerdir 1 milyon nüfus başına en çok vaka bulan ülke. Türkiye’ye yazık ediyorlar.” dedi.

   
BENZER HABERLER
GÜNDEM HABERLERİ