Döviz tırmanıyor, halk açlığa mahkum oldu; rejim çaresiz!

Eklenme tarihi :
Döviz tırmanıyor, halk açlığa mahkum oldu; rejim çaresiz!
İktidar temsilcilerinin büyük umutlarla açıkladığı Kur Korumalı Mevduat hesabı da çare olmadı. Merkez Bankası’nın doları tutmak aylık 8-10 milyar dolar civarında bir rezervi sattığı artık sır değil. Ancak ne yapsalar olmuyor ve olmayacak.

Rejim çaresiz. Öyle ki, Merkez Bankası’nın firmalardan döviz satmasını talep ettiği ortaya çıktı. Birgün’ün haberine göre firmalar telefonla aranarak, ‘döviz satmaları’ konusunda ‘ikna’ ediliyor. Ekonomist Uğur Gürses de söz konusu iddiayı doğruladı. Söz konusu baskının 10 gündür sürdüğünü söyledi.

PROF. DR. HAKAN KARA: BU TÜR ÇABALAR TERS TEPER


Tr724'ten Yusuf Dereli'nin haberine göre Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi, TCMB eski başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, söz konusu gelişmeyi, “Bu tür çabaların ters tepeceğini, firmaları ürkütüp dövizinin bir kısmını sistem dışına çıkarmaya teşvik edeceğini nasıl kestiremiyorlar? Bu nasıl bir çaresizliktir?” sözleriyle yorumladı.

Nureddin Nebati’nin, “Bunlar bekliyorlar dolar 20, 30 TL olacak. Niye olsun? Zaten Türk Lirası şu an en zayıf durumunda.” dediği 22 Mart’ta dolar kuru 14,80’di. Nebati, 27 Nisan’daki açıklamasında ise “Kur korumalı mevduat ürünü katkısıyla mevduatların vadesini uzatması katkısıyla döviz kurunda istikrar sağladık. Dövizde yüksek oynaklıklar gündemimizden çıktı. Önümüzü görüyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.Bugün dolar 16 lirayı aştı, Euro ise 17,20’nin üzerine çıktı. İktidar temsilcilerinin ağzını bıçak açmıyor… İktidar ortağı Devlet Bahçeli’ye göre ise yaşanan ekonomik krizin ve hayat pahalılığının sorumlusu ‘dış mihraklar’…

Sorunu görmezden gelmeye ve inatla manipüle etmeye devam ediyorlar…

Doların 16 lirayı geçmesi sürpriz değildi. Akademisyenler, iktisatçılar, ekonomistler KKM’nin çözüm olmayacağı, aksine Hazine’ye ekstra yük getirerek sorunu daha da derinleştireceğini yazdı/anlattı. Ancak dinleyen olmadı…

KERİM ROTA: KKM’NİN MALİYETİ 100 MİLYAR TL’Yİ AŞTI

Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı, eski bankacı Kerim Rota’ya göre KKM’nin maliyeti 100 milyar TL’yi aştı. Rota, dün konuyla ilgili yaptığı paylaşımda, “KKM’nin ucu açık bir yükümlülük olduğunun bile farkında olmayan hesap yapmaktan aciz hükümetin bakanı (Nureddin Nebati) 21 Aralık’ta; “Risk görmüyoruz, hazinemizin üzerinde bir yük yok” diye demeç veriyordu. Şimdiden 100 Milyar TL+ yük çıktı.” ifadelerini kullandı.

REZERVLER NE UĞRUDA SATILDI?

Merkez Bankası’nın rezervlerinin eritilerek doların tutulamayacağı da defalarca yazıldı, söylendi. Ancak buna rağmen önce dolar 15 TL lirayı aşmasın diye; ardından da 16 lira olmasın diye rezervler eritildi.

Geçtiğimiz hafta itibariyle Merkez Bankası’nın brüt rezervleri 5,7 milyar dolar düşüşle 101,9 milyar dolara geriledi. Net rezerv ise 3,5 milyar dolar azalarak, 11,5 milyar dolar oldu. Swap hariç net rezerv de 3,9 milyar dolar düştü. Eksi 52,2 milyar dolara indi.


Grafik: BloombergHT’den alınmıştır.

KISA VADELİ DIŞ BORÇ 181 MİLYAR DOLAR!

Türkiye’nin kısa vadeli dış borç stoku Mart sonu itibariyle yeni rekor seviyeye yükseldi. Mart sonunda rakam 181,4 milyar dolara yükseldi. Yıllık enflasyon resmi rakamlara göre bile yüzde 80’e dayandı. Ocak-Nisan döneminde dış ticaret açığı 32,5 milyar dolara yükseldi. 12 aylık cari açık ise 24,2 milyar dolar. Ülkenin yıllık döviz yükümlülüğü 205 milyar dolara yükseldi. Ancak brüt rezervler bu miktarın yarısı! İktidarın ‘para’ arayışı da şu ana kadar sonuçsuz kaldı…

Dolayısıyla döviz kurunun yükselmesi sürpriz değil…

PERŞEMBE GÜNÜ NASIL BİR KARAR VERİLECEK?

Dolar/TL kritik kabul edilen 16 barajını aştı. Dün gün içerisinde 16,15’e kadar tırmandı. Akşam saatlerinde 16,08 seviyelerine çekildi. Dövizin artması enflasyonun yükselmesi demek. Ayrıca KKM’nin Hazine’ye yükü de arttı. MB perşembe günü PPK toplantısı yapacak. Faizi kayda değer bir oranda artırması doları dizginleyecektir ama büyük ihtimalle yapmayacaklar…

Zira onlara göre sorun ‘küresel’ ve bugüne kadar atılan bütün adımlar doğruydu…

 
BENZER HABERLER
EKONOMİ HABERLERİ