James Webb Uzay Teleskobu uzaya fırlatıldı

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve fazlası tarafından geliştirilen James Webb Uzay Teleskobu, başarılı şekilde uzaya gönderildi.


NASA, Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini alması planlanan dünyanın en büyük ve en gelişmiş uzay teleskobu James Webb’in defalarca ertelenen fırlatma işlemi gerçekleşti.

NASA’nın Avrupa ve Kanada uzay ajanslarıyla ortak çalışmasının ürünü olan Webb, şimdiye kadar yapılmış en büyük ve güçlü bilim gözlemevi olarak Hubble Uzay Teleskobu’nun halefi olarak görülüyor.


Kızılötesi tekniğe sahip olan ve 10 milyar dolar harcanan son teknoloji ürünü Webb, ileri optik donanımları sayesinde güneş sisteminden görüntülenebilir en uzak galaksilere kadar evrenin tarihinin tüm aşamalarını inceleyebilecek.

Geliştirilme süreci 1996 yılında başlayan James Webb Uzay Teleskobu, ilk olarak 2007 yılında uzaya fırlatılacaktı. Ancak teleskop, defalarca büyük değişikliklere uğradığından fırlatma tarihi de sürekli ertelendi. Son olarak hava şartları nedeniyle ertelenen fırlatma 25 Aralık’ta gerçekleşmiş oldu.
   
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ