Google'a tık başına 2 dolar veriyorlar

Yahudi soykırımının gerçekleşmediği iddiaları görünmesin diye Google'a tık başı 2 dolar
Google'ın, Yahudi soykırımının gerçekleşmediği iddialarını arama motoru sonuçlarında alt sıralara itmek için, bir soykırım müzesinden tık başına 2 dolar aldığı iddia edildi.

ABD'nin Georgia eyaletindeki bir Yahudi müzesi, Google'ı Yahudi soykırımın reddi üzerinden para kazanmakla eleştirdi.

Ünlü arama motorunun, neo-Nazi grubun internet sitesine yönlendiren bir arama sonucunu kaldırmak için, müzeden para almayı kabul ettiği iddia edildi.


Breman Müzesi'nin pazarlama müdürü David Schendowich, "did the Holocaust happen" (Soykırım gerçekleşti mi) yazan internet kullanıcılarını kendi web sitelerine yönlendirmek için Google tarafından bir tıklama ücretine 2 dolar ödediklerini söyledi.

Schendowich, bunu yapmadıkları durumda kullanıcıların Stormfront'un "Soykırımın gerçekleşmediğinin en iyi 10 kanıtı" isimli ırkçı bir siteye yönlendirildiklerini belirtti.

Guardian'a konuşan Schendowich; "Bu sıcak konu hakkındaki reddiyeyi içeren site, arama motorunun ilk bulgusu, bu mide bulandırıcı" dedi.

Google'ı suçlayan müze müdürü; "Soykırımı inkâr eden insanlardan para almayabilirler, ancak müzeler ve diğer kuruluşlar bu şeylerle savaşmak için para ödüyorlar. Biz onlara bir tıklama ücreti olarak 2 dolar ödemekteyiz" ifadelerini kullandı.

MÜZENİN ÇABASI SONUÇ VERMİŞ GÖRÜNMÜYOR

Öte yandan müzenin stratejisi garantili bir çözüm sağlamıyor. Yapılan bir sorgulamada müzenin sitesine rastlanmazken, en iyi ilk sonuç reklam olarak beliren ABD Soykırım Anıt Müzesi'ne, ikincisi ise "Stormfront"un sitesine yönlendiriyor.

Schendowich, planlarının kusursuz olmadığını belirterek; "Google büyük bir gizem, bir kara kutu, Google dışında kimse nasıl çalıştığını bilmiyor" dedi.

Google adına açıklama yapan bir yetkili ise nefret örgütlerinin varlığının üzücü olduğunu ancak "yasadışı içerik, kötücül yazılımlar ve web yöneticisi kurallarını ihlal eden çok sınırlı durumlar haricinde" içeriği arama sonuçlarından çıkaramayacaklarını söyledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ