​Apple'dan iPhone'u kırabilene 1 milyon dolar ödül

Apple, iPhone marka telefonlarının kırılamayacağı konusunda oldukça iddialı. Şirket güvenlik konusunda iddialı olsa da kullandığı işletim sisteminde zaman zaman güvenlik açıkları yaşanabiliyor.
Apple, bir hacker konferansında artan güvenlik endişeleri sebebiyle iPhone’ları hackleyebilen kişilere toplam 1 milyon dolar ödül vereceğini açıkladı.


Diken'in Wired’dan aktardığı habere göre Apple Güvenlik Mühendisliği ve Mimari Direktörü Ivan Krstić Las Vegas’ta gerçekleşen Black Hat (Siyah Şapka) hacker konferansında yaptığı açıklamada iOS uygulamasını kullanıcının hiç bir şeye tıklamasına gerek kalmadan hackleyebilen bir araştırmacıya büyük ödülün verileceğini duyurdu.

Yarım milyon dolar da iOS yazılımının piyasaya sunulmasından önce herhangi bir kırılganlık tespiti yapabilen hacker’lara ödül olarak dağıtılacak. 

Krstić, ABD’li teknoloji devinin bu hack ödül uygulamasının gelecekte watchOS, AppleTV ve bu sonbaharda çıkacak olan yeni nesil iPadOS’lar için de devam edeceğini söyledi.

Geçtiğimiz ay da arama motoru Google, Chrome’daki zayıf noktaları tespit eden hacker’lara 30 bin dolar ödül vereceğini duyurmuştu.

Aynı konferansta Apple'ın yüz tanıma yöntemi FaceID'nin kandırılabildiği iki kez ortaya çıkmıştı. Face ID'nin çok güvenli olduğu vurgusunu yapan Apple, Face ID'nin kırılma ihtimalini 1 milyonda 1 şeklinde açıklamıştı. Apple'ın Touch ID için verdiği oran ise, 50 binde 1 idi. Apple'ın kırılamaz dediği Face ID, ikinci kez kırıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ