‘Mağdur çığlık atmadı’ diyen hakim tecavüz sanığını serbest bıraktı

Gamze A’ya cinsel saldırı gerekçesiyle yargılanan Yunus Emre Ç, ‘mağdur tecavüz sırasında çığlık atmadı’ denilerek serbest bırakıldı. Avukat Nazlı Ceren Şendoğan, “Saatlerce süren tecavüz sırasında Gamze, sara nöbetleri geçirdi” dedi.
Yunus Emre Ç, geçen yıl kasım ayında Gamze A. adlı kadına tecavüz suçlamasıyla yargılandığı mahkemece serbest bırakıldı. Hakim, salıvermeyi ‘mağdur tecavüz sırasında çığlık atmadı’ şeklinde gerekçelendirdi.

Gamze A.’nın avukatı Nazlı Ceren Şendoğan, müvekkiline saatlerce tecavüz edildiğini ve mağdurun bu esnada sara nöbetleri geçirdiğini aktardı. Sanığın bir yıla yakın süredir serbest olması ve hiç ceza almaması sosyal medyada tepki çekti. Kısa sürede #gamzeyesesol etiketi Türkiye gündemine girdi. Kullanıcılar sanığın bir an önce tutuklanmasını talep etti.

MÜVEKKİLİM TEKRAR TEKRAR MAĞDUR EDİLDİ


Sanığın hâlâ Gamze A. ile Bursa’da aynı sokakta ikamet ettiğini kaydeden Şendoğan, şunları anlattı: “Sanık müvekkilimin yaklaşık 4 apartman yanında oturuyor, yaşadığı korkuyu anlatmam imkânsız. Bizim tıbbi ve fiziksel delillerimiz var. Bu delilleri de geçiyorum. Yunus Emre Ç. adlı şahıs karakolda iken Gamze A.’ya mesaj atıyor. Evli ve çocuklu olduğunu konuyu uzatamaması gerektiğini, başka şekilde çözebileceklerini söylüyor. Sadece bu kısa mesaj bile yaşanan tecavüzün kanıtıdır. Ama mahkeme şahsı tutuksuz yargılıyor. Gerekçe de sanığın şu ifadesi gösteriliyor. Sanık aile apartmanında oturduklarını ve Gamze A.’nın çığlık atsa duyulabileceğini ama atmadığını rıza gösterdiğini söylüyor. Mahkeme de tutarsız bularak bu gerekçe ile şahsı tutuksuz yargılıyor. Şahıs ne mahkeme tarafından ne de toplum tarafından gerekli tepkiyi görmedi. Müvekkilim yaşadığı olaydan sonra tekrar tekrar mağdur ediliyor. Biz tekrar tutukluluk talep edeceğiz. Davamız pandemiden dolayı kasım ayına ertelendi, hakkımızı sonuna kadar arayacağız.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER YAŞAM HABERLERİ