UEFA Başkanı Ceferin, her takıma her devre için 1 kez VAR’a itiraz hakkı istedi

UEFA, 29 Şubat 2020’de yapılacak olan IFAB toplantısında VAR hakkında bir değişiklik tavsiyesinde bulunacak. UEFA’nın tavsiyesi, her devre, her takıma 1 adet VAR incelemesi hakkı verilmesi olacak.


UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, VAR sistemiyle ilgili radikal bir kural değişikliğine gidilmesini istiyor ve bunun içinde hazırlıklar yapıyor. İspanyol AS Gazetesi’nde yer alan habere göre UEFA Elit Teknik Direktörler Semineri’nde Jürgen Klopp, Pep Guardiola, Max Allegri, Carlo Ancelotti ve Zinedine Zidane’ın da dahil olduğu çalıştırıcılarla VAR’ı konuşan Ceferin, teknik direktörlere bir elle oynama pozisyonu izletti ancak teknik direktörler pozisyonun penaltı olup olmadığı konusunda uzlaşamadı.
TEKNİK DİREKTÖRÜN VAR’A İTİRAZ HAKKI VERİLSİN

VAR’a sempatiyle yaklaşmadığı bilinen ve konuyla ilgili zaman zaman açıklamalarda da bulunan Ceferin’in aklında ise AS’ın haberine göre IFAB’a sunulacak yeni bir öneri var. UEFA’nın isteği; her takıma devre başına 1 VAR itiraz hakkı vermek ve bu şekilde VAR’a olan güvensizliğin önüne geçmek. Bu itirazı teknik direktörler, tenisteki ‘challenge’ hakkı gibi kullanabilecek. Hakemler, teknik direktörün itirazı sonrası monitöre gitmek ve pozisyonu tekrar izlemek zorunda olacak.BİRİNİN BÜYÜK BURNU VAR DİYE OFSAYT..

Aleksander Ceferin daha önce “VAR ekranında oyuncuların durdukları yerler, pozisyonları ve karar vermek tamamen kişiye göre yorumlanabilir. Bu durumlarda bir oyuncunun ayakkabı numarası daha büyük, birinin daha büyük burnu var diye ofsayt çalınacak gibi bir duruma girmek istemiyoruz” ifadelerini kullanmış ve bazı kuralların yeniden gözden geçirilmesini talep etmişti. Ceferin VAR ile ilgili yeni kararların alınacağı 29 Şubat 2020’deki IFAB toplantısında değişiklik önerisinde bulunacak. IFAB, UEFA’nın vereceği öneriyi düşünmek ve olumlu veya olumsuz bir geri dönüş yapmak zorunda.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SPOR HABERLERİ