Tanju Çolak'ın 'örtülü ödenek' iddiasını Fenerbahçe yöneticileri yalanladı

Eski gol kralı Tanju Çolak, Galatasaray'dan Fenerbahçe'ye transferinin Turgut Özal'ın örtülü ödeneğiyle gerçekleştiğini söyledi. Dönemin Fenerbahçe yöneticileri, "Yalan söylüyor" dedi.

Eski Türkiye ve Avrupa gol kralı Tanju Çolak'ın Galatasaray'dan Fenerbahçe’ye transfer olduğu süreçte bonservis ücretinin dönemin cumhurbaşkanı Turgut Özal’a verilen örtülü ödenekten karşılandığını iddiası dönemin yöneticileri tarafından yalanlandı.

Çolak, Haber Global'de Buket Aydın ile Yüz Yüze programında, “Fenerbahçe Galatasaray’a 4,5 milyon para verdi. O para nereden geldi biliyor musun? Turgut Özal’ın örtülü ödeneğinden. Çünkü o kadar para verilemez. Böyle büyük para yok Fenerbahçe’de. Özal, hasta Fenerbahçeliydi. Rıdvan ile ikimizi Taksim’de Ordu Evi var ya, ayda bir oraya futbol sohbetine giderdik Sayın Turgut Özal ile” dedi.


'YARISINI METİN AŞIK VERDİ'

Tanju Çolak’ın ‘örtülü ödenek’ iddiasına dönemin Fenerbahçe Başkanı Metin Aşık’ın oğlu Murat Aşık, sosyal medya hesabından yanıt verdi. Murat Aşık şu ifadelere yer verdi:

“Sanırım olayı kendisine yanlış anlatmışlar. Paranın yüzde 50’sini dönemin kulüp başkanı Metin Aşık, geri kalan yüzde 50’sini 3 yönetim kurulu üyesi, (yanlış hatırlamıyorsam Aziz Yıldırım, Osman Yalçın ve Vefa Küçük) ödedi. Bugüne kadar böyle bir açıklaması yoktu 30 senedir.”

VEFA KÜÇÜK: YALAN SÖYLÜYOR

Tanju Çolak'ın Galatasaray'dan Fenerbahçe'ye transfer olduğu 1991 yılında Fenerbahçe yönetiminde yer alan Vefa Küçük, eski futbolcunun iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Ajansspor'a konuşan Küçük, "Tanju Çolak yalan söylüyor. Öncelikle transfer ücreti kendisinin bahsettiği gibi 4,5 milyar TL değil, 3 milyon dolar olarak ödendi. Ve bu parayı başkan Metin Aşık ile yöneticiler Aziz Yıldırım, Osman Yalçın ve ben ödedik. Çolak'ın iddia ettiği gibi dışarıdan bir fondan, örtülü ödenekten ödenmedi. 4 yönetim kurulu üyesi olarak bizler ödedik" dedi.

FEYZİ İŞBAŞARAN: AHLAKSIZCA

Dönemin Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevini yürüten Feyzi İşbaşaran da sosyal medya hesabından Tanju Çolak'ın iddiasına yanıt verdi. İşbaşaran şunları söyledi:

"Bu ahlaksızca bir yalandır! Başbakan, bir devlet Bakanı ve benim imzamla örtülü ödenek kullanılıyordu. Örtülü ödenekte hiçbir zaman öyle bir para olmadı. En büyük ödememiz 1 milyon dolar, o da Naim Süleymanoğlu’nu Türkiye’ye teslimine aracılık eden kişiye ödendi. Örtülü ödenekten yapılan hiçbir belgeyi imha etmedik. Özal’dan sonra Başbakan olan Yıldırım Akbulut ve Mesut Yılmaz’a belgeleri ile devrettik. Akbulut ve Mesut Yılmaz aynı şekilde Demirel’e devretti. Bu belgeler Başbakanlık gizli arşivinde duruyordu, şimdi ne yaptılar bilmiyorum." 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SPOR HABERLERİ