Fransa Ligue 1 mahkemelik! Mahkemeden küme düşme iptali

​Fransa Ulusal Mahkemesi, Amiens ve Toulouse’un sezon tesciliyle birlikte küme düşürülmelerine yaptıkları itirazı kabul etti.
Fransa Ulusal Mahkemesi, Amiens ve Toulouse’un sezon tesciliyle birlikte küme düşürülmelerine yaptıkları itirazı kabul etti. Salgın nedeniyle Ligue 1’de sezon mevcut haliyle tescil edilirken; Paris Saint Germain şampiyon ilan edilmiş, Amiens ve Toulouse ise küme düşürülmüştü.

Bu karara itiraz eden ve konuyu mahkemeye taşıyan Amiens ve Toulouse amacına ulaştı. Mahkeme iki kulübü haklı bularak bu sezon Ligue 1’den herhangi bir takımın küme düşmemesine hükmetti.

Bu kararla birlikte Fransa Futbol Federasyonu’nun nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. Ligue 2’yi ilk iki sırada bitiren Lorient ve Lens’in katılımlarına izin verilmesi halinde Ligue 1, 2020-21 sezonunda 22 takımla oynanacak.

Mahkeme, Lyon’un sezonun devam etmesi yönündeki talebini ise reddetti.

MAHKEME SÜRECİ NASIL BAŞLAMIŞTI?

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, 28 Nisan’da ülkedeki tüm spor organizasyonlarının sonlandırıldığını açıklamıştı. 12 puan farkla liderlik koltuğunda oturan Paris Saint-Germain, 2019-20 sezonunun şampiyonu ilan edilirken; ikinci sıradaki Marsilya ve üçüncü sıradaki Rennes, UEFA Şampiyonlar Ligi biletini almıştı.

Lyon ise 1996’dan sonra ilk defa Avrupa kupalarının dışında kalmıştı. Lyon’un yanı sıra küme düşen Amiens ve Toulouse, verilen karara itiraz etmiş ve hukuki mücadelelerini başlatmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SPOR HABERLERİ