Football Leaks belgeleri: TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile ilgili neler var?

Yönettiği kuruluşları zarara uğrattığı iddiasıyla gündeme gelen Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören bir kez daha Football Leaks belgeleriyle gündemde.Demirören, 2004 ve 2012 yılları arası Beşiktaş’ın başkanlığını yürüttü. Bu tarih aralığında kulüp hem iyi yönetilmemiş hem de yüksek miktarda borçlanmıştı. UEFA, Finansal Fair Play yönetmeliğinin gereği olarak kulübün hesap defterlerini incelediğinde bu korkunç tabloyla karşılaşmıştı.


Football Leaks belgeleri kulübün Demirören’den sonraki yönetiminin, bu durumun suçlusu olarak Demirören’i gösterdiğini ve bilhassa da Mendes ile yapılan anlaşmaları örnek verdiğini ortaya koyuyordu.

Gazetecilik tarihinin en büyük sızıntı belgeleri The Black Sea  tarafından Türkiyeli okurlarla buluşturuluyor. Zeynep Şentek, Craig Shaw, Michael Bird, Cătălin Prisacariu, Costin Ştucan ve Atilla Türker imzalı haberler, Türk futbolunda yaşanan çürümeye dair bilgiler içeriyor.

T24'ün aktardığı habere göre Türkiye'yi ilgilendiren belgelerde özellikle Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören'in, Beşiktaş Başkanlığı görevini sürdürdüğü dönemde yapılan anlaşmalarla ilgili bilgiler bulunuyor.

Şu ana kadar yayımlanan belgelerin çoğu ilgili kişiler tarafından yalanlanmadı. Kulüpler ya da zan altındaki isimler genellikle "Hacklenmiş ya da çalınmış ve bağlamından uzaklaştırılmış bilgiler hakkında yorum yapmayacağız" demeyi tercih ediyor.

Türkiye açısından Football Leaks'in en önemli ismi, halen TFF başkanlığını yürüten Yıldırım Demirören. Demirören’in Beşiktaş başkanlığını sürdürdüğü dönemde Portekizli menajer Jorge Mendes ve ortağı Ahmet Bulut'la ilişkileri Beşiktaş'ı 'yüklü' bir borç içerisinde bırakan döneme ışık tutuyor.

Bu dönemde bazı medya kuruluşlarında 'Portekiz çetesi' olarak anılan oyunculara yapılan yatırımların kulübü 63 milyon Euro'ya yakın borcun altına soktuğu, bu paranın da yüzde 10'unun Mendes'e ve Bulut'a gittiği belirtiliyor.

Demirören'in Mendes'le imzaladığı sözleşmelerin yönetmeliklere aykırılıklar içerdiği de öne sürülüyor.

Demirören ve onun 'fon' transferi olarak duyurduğu Hugo Almediaanlaşmasının ayrıntılarını da içeren belgeler, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'a da ulaşıyor. Football Leaks belgelerinde, Koç'un Almeida'yı Beşiktaş aleyhine zararlı bir anlaşmayla Türkiye’ye getiren fonun yatırımcılarından biri olduğu bilgisi var.

Football Leaks'te ayrıca UEFA ile Finansal Fair-Play (FFP) konusunda sorun yaşayan ancak Manchester City, PSG ya da Rus devletinin desteği altındaki kulüpler kadar 'torpilli' yaklaşılmayan Türkiye kulüplerine de değiniliyor. Bunlar Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor, Bursaspor ve Karabükspor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SPOR HABERLERİ