Ziya Selçuk: “1 Haziran’da okullar açılacak ifademiz yok”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 1 Haziran’da okulların açılacağına dair bir ifadenin olmadığını söyledi. “Senaryodan bahsettik” diyerek Bilim Kurulundan gelecek görüşe göre hareket edileceğini belirtti.


Koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle eğitime ara verilen okulların ne zaman açılacağına dair tartışmada ortaya atılan 1 Haziran tarihini Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sahiplenmedi. “Bakanlık olarak 1 Haziran’da okullar açılacak gibi bir ifademiz yok. Okullar 1 Haziran’da açılırsa ne yapacağız, bu senaryodan bahsettik” dedi.

OKUL ÖNCESİNİN ERKEN BAŞLAMASI SENARYOSU VAR


Dinamik bir süreç yaşandığını kaydeden Selçuk, “Bilim Kurulu, dünyadaki gidişat, Sağlık Bakanlığı önerileri ele alınarak gidişat belirleniyor. 1 Haziran’da sağlık açısından okulların açılması sorun değildir, denilirse buna hazırız. Kademeli açılsın denilirse buna da hazırız. Bilim Kurulu’ndan başka bir görüş gelirse buna da hazırız. Belli sınıflarda sınıfın yarısının gelmesi, okul öncesinin önden açılması gibi birçok senaryo var” ifadelerini kullandı.

LGS İÇİN BELGELER E-OKUL’DAN ALINACAK

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) hakkında da konuşan Bakan Selçuk şunları söyledi: “Çocuklar kendi okulunda sınavlara girecek. Belgelerin hepsi e-okul’dan alınacak. 15 yaş üstülerden kimlik fotoğrafı isteğini de kaldırdık. İki oturumda yapılacak. Arada 45 dakika süre var. Bu arada öğretmen nezaretinde bahçelere sosyal mesafeye uyarak çıkılması taraftarıyız. Velilerden bahçeler dışında bekleme isteyeceğiz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ