Yandaş MAK Danışmanlık'ın anketinden dikkat çeken rakamlar!

"Kuruluş sonrası İYİ Parti’nin oyu yüzde 5’e düştü, AKP 40-41 bandında..."
AKP’ye yakınlığıyla bilinen MAK Danışmanlık firmasının yaptığı ankete göre, AKP’nin oyu yüzde 40-41 bandında, kurulduktan sonra oy oranı düşen İYİ Parti’nin oyu ise yüzde 5.

MAK Danışmanlık’ın yönetim kurulu başkanı Mehmet Ali Kulat, RS FM’den Yavuz Oğhan’a konuştu.

AKP için de araştırmalar yaptıklarını aktaran Kulat, “Her ay rutin araştırma yapıyoruz. Siyasi partilerin oy baremlerini düzenli olarak takip ediyoruz. Elimizdeki verilere, AK Parti’ye oy vereceğini söyleyen seçmenin 7 Haziran seçimleri seviyesinde olduğunu gösteriyor. Yani yüzde 40-41 bandında olduğunu görüyoruz” dedi.

MHP ‘baraj sorunu’ yaşıyor, HDP ‘bıçak sırtı’

Kulat, kararsız seçmen sayısını da şöyle açıkladı: “AK Parti’nin 7 Haziran’la 1 Kasım arasında, kendi oy oranı üzerinden değerlendirdiğimizde yaklaşık yüzde 18’lik bir oy artışı var. Şu anda da, o düzeydi bir seçmen, kararsız gibi görünüyor. Türkiye genelinde ise, yüzde 16-17 civarında bir kararsız seçmen var.”

MAK anketine göre, CHP’nin oyu yüzde 25 bandında sabit, MHP‘baraj sorunu’ yaşıyor, HDP açısından ise durum ‘bıçak sırtı’.

‘Durma ve gerileme söz konusu’

Kulat, İYİ Parti’nin oy oranının da yüzde 5 seviyesinde olduğunu şöyle aktardı: “İYİ Parti’de ise durum şöyle: Basında yer aldığı gibi alıp başını gitmesi gibi bir durum yok. Parti kurulmadan önceki hafta, durumu daha iyi görünüyordu. Şimdi ise bir durma ve gerileme söz konusu. Parti kurulmadan önce oy oranı 5.3 görünüyordu. Şimdi ise 5.0 – 5.1 gibi görünüyor.”
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ