Yalova Belediye Başkanı görevden uzaklaştırıldı: Kılıçdaroğlu'dan tepki

İçişleri Bakanlığı, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklanan Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç hakkında görevden uzaklaştırma kararı verdi.
Soruşturma CHP'li Vefa Salman'ın suç duyurusuyla başlatılmıştı. İçişleri Bakanlığı, Salman hakkında “ihaleye fesat karıştırmak ve zimmet" soruşturması başlatıldığını belirtti.


İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve şu an tutuklu olan Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç Anayasanın 127'nci maddesinin dördüncü fıkrası ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47'nci maddesi gereğince geçici bir tedbir olarak İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılmıştır" denildi.

Açıklamada Yalova Belediyesi’nde “nitelikli dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik, irtikap, güveni kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, zimmet ve ilgili mevzuata göre suç oluşturan eylemler ve belediye hesaplarında kanuna aykırı olarak yapılmış olan iş ve işlemlerle ilgili olarak ön inceleme yapıldığı” hatırlatıldı.

Bakanlık açıklamasında Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın daha önceden kendisinin imtiyaz sahibi olduğu, şu anki imtiyaz sahibinin ise akrabası olduğu bir tüzel kişiliğe belediye ile ilişkili olabileceği değerlendirilen çeşitli yöntemlerle para aktarıldığına ilişkin tespitler yapıldığı iddia edildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yalova Belediyesi'ndeki hukuksuzluğu ortaya çıkaran, işlem yapılması için savcılığa başvuran Belediye Başkanımız Vefa Salman'ın görevden alınması, saray iktidarının hukuk anlayışının özetidir. Milletimiz nezdinde hükmü olmayan bu haksız, hukuksuz kararı asla kabul etmiyoruz" dedi
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ