Valilikten Alevi derneklerine tahrik uyarısı: Önlem alın

Gündelik hayatta ayrımcılığa maruz kalmaya devam eden Aleviler, Aleviliğin bir inanç olarak tanınması ve Alevilere devlet müdahalesinin kaldırılmasını talep ediyor.
Sayıları 12– 15 milyon civarında olan Alevi nüfusu, daha geçen sene Malatya'da, Alevi evlerinin kırmızı boyayla işaretlenmesi karşısında protesto yürüyüşü düzenlemişti.
 
Ankara valiliği, Alevi dernekleri temsilcilerini olası tahriklere karşı önlem almaya çağırdı.
 
Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberinde Ankara Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut ve askeri sivil bürokratların, Ankara valisi Ercan Topaca’nın talimatıyla Alevi sivil toplum temsilcileriyle buluştuğunu bildiriyor.

 
“Alevi örgütlerine her an tahrik olabilir, dikkat”uyarısında bulunan Kaymakam Bulut, Alevi kuruluş binalarına kamera takılması ve güvenlik önlemi alınmasını tavsiye etti.
 
Bunun üzerine Keçiören Cemevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Erdal Aslan“Devlet Alevileri koruyamıyor mu da, böyle bir toplantı yapıyor?” diyerek tepki gösterdi.
 
Aslan, Alevilere karşı böyle bir tehdit varsa tedbiri devletin alması gerektiğine vurgu yaparak,“Böylesi toplantılar Alevilere korku salmaya yönelik. Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin asli unsuruyuz. Devlet vatandaşın malını, canını korumakla mükelleftir.” şeklinde konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ