Türkiye’den gelen maskeleri reddetti: Bu maskelerle gerçek yüzlerini gizliyorlar

AKP’nin gönderdiği hediye maskeler Almanya’da krize neden oldu. Hannover Valisi Hauke Jagau, 40 bin adet korona maskesini kabul edemeyeceklerini söyledi.


Hannover Başkonsolosu Banu Malaman ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Özel Danışmanı SPD Hannover Eski Milletvekili Mustafa Erkan, Hannover Valisi Hauke Jagau’a 40 bin adet maske hediye etmek istedi. Hannover Valisi ile belediye yetkililerinin ikili görüşmeleri sonucu Vali Jagau, bu hediyeyi kabul edemeyeceklerini açıkladı.

DAVETE GİDEN OLMADI, BASIN TOPLANTISI YAPILMADI


Avrupa Postası’ndan Cumali Yağmur’un haberine göre hediye maskelerin verilmesi için aralarında Hannover Belediye Başkanı Belit Onay’ın (Yeşiller Partisi) yer aldığı bir davet organize edildi. Davete giden olmadığı gibi basın toplantısı da gerçekleştirilemedi.

BİNLERCE SİYASİ TUTUKLU HAPİSTEYKEN BÖYLE BİR HEDİYE KABUL EDİLMEZ

Davetliler arasında bulunan Hannover’in eski belediye Başkanı Herbert Schmalstieg, “AKP ve onun temsilcileri bu maskeler ile gerçek yüzlerini kapatmak istiyorlar.” dedi. “Ülkede binlerce politik tutuklu, çok sayıda basın temsilcisinin hapiste olduğunu ve 70 Alman’ın da tutuklu olup Almanya ya gelemediğini” belirten eski başkan şöyle devam etti: “Böyle bir ülkeden ve onların temsilcilerinden maske hediye olarak alınamaz.”

ÖZEL TULUMLAR SATIŞA SUNULDU

Maskenin dışında Hannover’de Türkiye’den getirilmiş binlerce koronadan korunacak özel tulum elbiselerin satışa sunulduğu kaydedildi. Tüm bunların Hannover’de yaşayan, son seçimlerde AKP’den Antalya’da aday gösterilip seçilemeyen eski Hannover SPD milletvekili Mustafa Erkan’ın ticari ilişkisi sayesinde gerçekleştiği ileri sürüldü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ