Türkiye 'mühürsüz-şaibeli referanduma' karşı sokağa döküldü!

Çok sayıda ihlalin yaşandığı ve YSK’nin skandal kararının damga vurduğu referandum sonuçlarına tepki gösteren vatandaşlar ülkenin bir çok yerinde sokağa çıkıyor.
Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) skandal kararı ve oylama sırasında yaşanan birçok şaibe ile sonuçlanan referandumun ardından Türkiye’nin her yerinde sokağa çıkma çağrıları yapıldı.

Dün ”hayır” oyu kullanan vatandaşlar tarafından yapılan tencere tava eylemleri bugün de yurdun birçok noktasında devam edecek.
AKP/Erdoğan iktidarının hile ve manipülasyonla elde ettiği referandum sonuçlarına tepkiler sürüyor.Seçim sonuçlarını gayrı meşru gören ve tanımayan "Hayır" cephesi, dün başlattığı sokak eylemlerini bugün de sürdürüyor. Bu akşam için pek çok merkezde "Hayır bitmedi; daha yeni başlıyor" şiarıyla eylem çağrıları yapıldı.


Eylemlerden gelişmeleri dakika dakika aktarıyoruz:

AKP/Erdoğan iktidarının hile ve manipülasyonla elde ettiği referandum sonuçlarına tepkiler sürüyor.Seçim sonuçlarını gayrı meşru gören ve tanımayan "Hayır" cephesi, dün başlattığı sokak eylemlerini bugün de sürdürüyor. Bu akşam için pek çok merkezde "Hayır bitmedi; daha yeni başlıyor" şiarıyla eylem çağrıları yapıldı.

Eylemlerden gelişmeleri dakika dakika aktarıyoruz:

21:34 Eskişehir'de "Hayır bitmedi, daha yeni başlıyor" sloganıyla yapılan ses çıkarma eylemine polis saldırdı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

21:19 Samsun Türk İş kavşağında buluşan Samsunluları polis barikatı karşıladı. Polis barikatının karşısında yaptıkları basın açıklamasında referandum sonuçlarını ve YSK’yı protesto eden halk, "hayır" demeye devam edeceklerini ilan etti.

21:18 İstanbul'un Üsküdar ilçesi Selimiye Üçgen Parkı’nda bir araya gelen halk, ilçelerinden çıkan "hayır"ı kutladı, YSK’nın kararını protesto etti. Doğancılar Parkı’na giden Üsküdarlılar yağmura rağmen eylemlerini gerçekleştirdi. Halk camlardan çıkarak eylemcilere alkışlarla destek verdi.

21:15 Ankara Kuğulu Park'ta eylem foruma dönüştü. Halk referandum sonuçlarına olan itirazlarını anlatıyor. Polis bekleyişini sürdürüyor.

21:14 Sancaktepe Hayır Meclisi, yürüyüşün ardından Demokrasi Caddesi girişinde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "Hayır kazanmıştır" denildi. Açıklamada, "Baskıyla yönetilmeye Hayır diyenler, geleceksizliğe Hayır diyenler, işçi cinayetlerine Hayır diyenler, savaşa Hayır diyenler, ekonomik krize, açlığa, yoksulluğa Hayır diyenlerin, memleketin çoğunluğu olduğu kanıtlanmıştır. Halklar, işçi ve emekçiler, bu şekilde yönetilmeyi reddetmiştir. Sokakta büyük bir güç kazandık. Şimdi meclislerimizde örgütlenerek mücadeleyi daha da büyüteceğiz! 'Hayır'larımızı örgütleyeceğiz" ifadeleri yer aldı.

21:09 Kadıköy'de eylem, Haydarpaşa kavşağında basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan Ayşe Demir, "Sokakta da, sandıkta da, gerçekte de Hayır kazanmıştır. YSK ve hükümet bütün usulsüzlüklerle beraber seçim sonuçlarını oldubittiye getirmeye çalışmaktır. Sokakta büyük bir güç kazandık. Şimdi hayır çalışmalarına katkı koyan tüm kesimlerle ortak bir mücadeleyi daha da büyüteceğiz" dedi. Açıklamanın ardından eylem sloganlarla sonlandırıldı.

21:04 Sarıyer'deki eylem alanı Büyükdere Çelik Gülersoy Parkı oldu. "Hayır Sarıyer" imzalı, "Hayır biz kazandık" pankartı açıldı.

21:03 Ankara'da Batıkentliler tencere tavaları ile sokakta ses çıkarma eylemi yapıyor.

21:02 Ankara Keçiören'de "hayır"ını sokakta sürdüren halk, basın açıklaması gerçekleştirdi, seçim sonuçlarını tanımadıklarını ilan etti. Eylem, "Her yer Hayır her yer direniş" sloganıyla sona erdi.

21:00 Antalya'da polis protesto yürüyüşü için toplanan halka saldırdı, 13 kişi gözaltına alındı.

20:58 Sarıgazi'de eylem sürüyor. "Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek Meclisi" imzalı "Bitmedi daha sürüyor o kavga ve sürecek" pankartı açıldı. "Hayır bitmedi, daha yeni başlıyor", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam", "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları atılıyor.

20:54 Beşiktaş'ta kitlenin sayısı 10 bini buldu.

20:53 Ankara 100. Yıl Mahallesi'ne çevik kuvvet polisleri yığıldı. ODTÜ'den mahalleye gelişi engellemek için kampüsün A4 kapısında da polis bekliyor.

20:52 Ankara Tuzluçayır'da halkın önünü polis kesti. Tuzluçayır halkı, "Katil polis mahalleden defol" sloganı atıyor.

20:50 Ankara Kuğulu Park'ta kitle polisin yolları kapatmasına rağmen toplandı.

20:48 Kalkedon Meydanı'nda satırlı bir kişi kitleye saldırmak istedi. Saldırgan gözaltına alındı. Yüzlerce kişi, yürüyüşünü sürdürürken, rıhtımda yolu trafiğe kapatarak Haydarpaşa'ya doğru yürüyor. Sık sık "Hırsız katil Erdoğan", "Faşizme karşı omuz omuza" sloganlarını atıyor.

20:48 Kadıköy'de yüzlerce kişi, rıhtımda yolu trafiğe kapatarak Haydarpaşa'ya doğru yürüyor. Sık sık "Hırsız katil Erdoğan", "Faşizme karşı omuz omuza" sloganlarını atıyor.

20:46 ODTÜ'de yürüyüş A4 kapısı önünde sonlandırıldı. Öğrenciler kampüse döndü.

20:45 Beşiktaş halkı, Akaretler'e doğru yürüyor. Halk, Gezi şehitlerini anarak tek tek isimlerini saydı.

20:26 Beşiktaş'ta yoğun yağmura rağmen yürüyüş coşkulu bir şekilde sürüyor. Sık sık "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganı atılıyor.

20:24 Kartal halkı, Hayır'ına sahip çıkmak için sokaklarda. "Hayır kazandı" diyen halk, "Hayır biz kazandık", "Reddet diren hayır de" yazılı dövizler taşıyor, sloganlarla eylemi sürdürüyor.

20:20 AKP iktidarına karşı "ODTÜ Ayakta" diyerek direnen ODTÜ'lüler, bugün de eylemde. "Hayır bitmedi, daha yeni başlıyor" pankartı açan ODTÜ'lüler yürüyüşe başladı.

20:16 İstanbul Eyüp ilçesine bağlı Alibeyköy'de gayrı meşru seçimleri tanımayan halk, "İradeni çalanlardan hesap sor" şiarıyla Gürpa Market önünde toplandı. Polis halka gaz bombalarıyla saldırdı. Polis saldırısına rağmen halk sokağı terk etmedi, gerginlik sürüyor.

20:10 Avcılar halkı, Marmara Caddesi'nde toplandı. Yağmur altında yapılan eylemde "Hayır" dövizleri taşınıyor.

20:08 Beşiktaş halkı topyekün seçim sonuçlarını kabul etmiyor. Sokak eylemlerinin yanı sıra çok sayıda kişi evlerinin cam ve balkonlarından tencere tava ile ses çıkarıyor.

20:06 Beşiktaş'ta eyleme katılım 6 bini aştı. Tencere tavalarla ses çıkararak "Hayır kazandık" sloganı atan Beşiktaş halkı, Abbasağa Parkı'na ulaştı.

20:03 Ankara Kuğulu Park için de toplanma çağrısı yapılmıştı. Ancak kitle toplanmadan polis Meclis Kavşağı'nı kapattı.

20:02 Beşiktaş'ta eyleme katılım 3 bin kişiyi buldu.

20:00 Kadıköy'de yüzlerce kişi "YSK halka hesap verecek", "Faşizme karşı omuz omuza", "Yaşasın halkların kardeşliği", "Kadıköy uyuma Hayır'ına sahip çık", "Hırsız katil Erdoğan" sloganlarıyla Haydarpaşa'ya doğru yürüyüşe geçti.

19:58 Ankara Tuzluçayır Mahallesi'nde halk meydanda toplanmaya başladı. Yüksel Caddesi'nde ise AKA-DER üyeleri, "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" dövizleri ile bir araya geldi.

19:54 Bakırköy'de de halk gayrı meşru sonuçlara itirazını dile getirmek için Özgürlük Meydanı'nda toplandı.

19:50 Beşiktaş'ta yürüyüş başladı. Yüzlerce kişi Ihlamurkuyu'ya doğru yürüyüşe geçti. "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganı atan kitle, AKP'yi yuhalıyor. Katılım sürekli artıyor.

19:48 Dün binlerce kişinin yürüyüş yaptığı Beşiktaş'ta halk Kartal Heykeli'nde toplandı. "Beşiktaş hırsıza Hayır diyor", "Her yer hayır her yer direniş", "Hayır bitmedi mücadeleye devam", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam", "Haksızlıklara hayır" sloganlarının yanı sıra kitle, iş cinayetleri ve kadın cinayetlerine de sloganlarla tepkisini dile getiriyor. Eylem alanında hazırlanan pankartta "Mücadeleye devam" ifadesi yer alıyor. Yüzlerce kişinin katıldığı eyleme katılım sürekli artıyor ve yürüyüş hazırlıkları yapılıyor.

19:43 Kadıköy'deki buluşma noktası Süreyya Operası oldu. Yüzlerce kişi, "Bu seçim meşru değildir, hayır biz kazandık" pankartı ile "Hayır biz kazanacağız", "Hayır bitmedi daha yeni başlıyor" dövizleri ile buluşma noktasına geldi. "Hayır bitmedi, daha yeni başlıyor", "Susma haykır Başkanlığa Hayır", "Hırsız katil Erdoğan", "Seni başkan yaptırmayacağız" sloganlarıyla bekleyişini sürdüren kitle, Mehmet Ayvalıtaş Parkı'na yürüyecek.

*Eskişehir
 

* Kadıköy

İstanbul Kadıköy’de vatandaşlar toplanmaya başladı. Kitle “Bu seçim meşru değildir, HAYIR biz kazandık” sloganları atıyor.

 
  *İzmir

İzmir’in Bornova ilçesindeki Büyükpark’ta “Hayır, bitmedi” eylemine katılan vatandaşlar bugün de polis saldırdı. Şaibeli referandum sonuçlarının açıklanmasının ardından sokağa çıkanlara dün de AKP’li bir grup tarafından linç girişiminde bulunulmuştu.

Eyleme yönelik saldırıda 20’ye yakın kişi gözaltına alındı.

Polisin saldırı sırasında bir basın emekçisinin de kartını gasp ettiği belirtiliyor.*Beşiktaş

Beşiktaş Kartal Heykeli önünde bulunan vatandaşlar şaibeli seçimi protesto ediyor.

 


 
 
 
  *Bakırköy

İstanbul’da protestoların bir diğer noktası da Bakırköy. Bakırköy’de vatandaşlar YSK’nin hileli kararını ve seçim usulsüzlüklerini protesto etmeye başladı.*Ankara

Ankara’da ODTÜ’lü öğrenciler “Hayır daha bitmedi yeni başlıyor” sloganı ile yürüyor-#HayırBitmedi eylemleri Ankara'da Kuğulu'da devam ediyor, halk iktidarın oy hırsızlığını ve YSK'nın kanun tanımazlığını protesto ediyor.
 
 

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ