Terkoğlu: Kılıçdaroğlu ve Akşener, İmamoğlu ve Yavaş konusunda anlaştı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Millet İttifakı'nın adayının kim olacağı tartışılırken, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş konusunda uzlaştıkları iddia edildi.

İki liderin, İBB Başkanı İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş'ın birer dönem daha belediye başkanı olarak kalması ve böylece cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmalarının önünün kesilmesi konusunda uzlaştıkları kaydedildi.

Konuyla ilgili bir yazı kaleme alan Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, "CHP lideri Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu’nun ve Mansur Yavaş’ın belediye başkanlıklarının bir dönem daha devam etmesini istedi" ifadelerini kullandı ve ekledi:


"Bu açıklama iki başkanın da olası Cumhurbaşkanlığı adaylığının önünü kesmek olarak yorumlandı. Şimdiden yıpratmak istememek, belediyeleri elde tutmak ve kendi adaylığı gibi birçok ihtimal bu çıkışın nedeni olarak sıralandı. 

Hepsi mümkün. Ben ise başka bir noktayı aktaracağım. 

CHP ve İYİ Parti kulislerinde yüksek sesle söylenen şu: 

Kılıçdaroğlu’nun bu açıklaması Millet İttifakı’nın diğer ortağı Meral Akşener’le birlikte planlandı. Yani, iki liderin ortak stratejisinin parçası ve üzerine düşünülüp söylenmiş bir sözdü. 

Hatırlayın, sık sık 'İmamoğlu mu, Yavaş mı aday olacak' tartışmaları yapılıyordu. Dikkat edilecek olursa, şimdi 'Kılıçdaroğlu mu Akşener mi aday olacak' sorusu konuşuluyor. Bu nedenle her iki partiden görüştüğüm isimler, genel başkanların stratejisinin işe yaradığını söylüyor."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ