TBMM’nin ilk işi meslek odalarının seçim sistemini değiştirmek olacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 2 Haziran’da çalışmalarına başlayacak. İlk olarak meslek kuruluşlarının seçim sisteminin değiştirileceği kanun teklifi görüşülecek.
AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, 2 Haziran’da çalışmalarına başlayacak olan Meclis gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Gündemin yoğun olduğunu söyleyen Bostancı, “Meslek kuruluşlarının seçimine ilişkin çalışmamız var” dedi.

Meslek kuruluşlarının seçim sistemini değiştiren yasa teklifi üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirten Bostancı, “Siyasetin nerede başlayıp, nerede bittiğine ilişkin gri bir alan olduğu varsayımla, bu meslek kuruluşları siyasetin içinde mütalaa edilen alanları kendi meslek alanlarıymış gibi takdim ederek pozisyon alabiliyorlar. Siyasi polemiklerin de konusu olabiliyorlar. Bunları çok doğru bulmuyoruz. Esasen meslek kuruluşlarının bu şekildeki yaklaşımlarının temelinde de demokrasinin usullerine çok uygun olmayan seçimlerinin ve mevcut yapılarının olduğu kanaatindeyiz. Esasen bu kurumlar seçimlerle teşekkül eden irade arasında tutarlı ve birbirini teyit eden bir yapıya sahip olsalar, tahmin ediyorum bu ölçüde spekülatif alanlara kaymazlar ve ‘daha çok meslek alanı ile ilişki çalışmalar bulunurlar’ diye düşünüyoruz” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ