Tayyip Erdoğan’ın ‘örtülü’ parasına 1.3 milyar liralık zam

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a gelecek yıl bütçeden harcayacağı örtülü ödenek tutarının 6.7 milyar lira olduğunu belirtti. Erdoğan’ın örtülü ödenek bütçesinde 2020’ye göre 1.3 milyar lira artış yapıldı.


Sözcü Yazarı Toker, bugünkü köşesinde TBMM’ye sunulan 2021 bütçesinin detaylarını yazdı.

Yazısında TBMM’ye sunulan 2021 bütçesinde takvim kurallarının ihlal edildiğini yazan Toker, her yıl en geç 17 Ekim gününün sonuna kadar sunulması gereken bütçenin bir gün geciktirildiğini kaydetti. Bu durumun Anayasa’ya aykırı oluğunu belirten Toker, “Kimin umurunda denilecek olsa dahi hesap verilmesi gerekir” ifadesini kullandı.


Toker yazısında, “Anayasa’ya göre bütçenin her yıl TBMM’ye sunulması gereken bir tarih var. 162. Madde’deki “Mali yılbaşından en az 75 gün önce” ibaresi 17 Ekim demek. Ve bunca yıldır ilgili kimse tanık olmamıştır ki, bütçenin TBMM’ye sunuluşu, 17 Ekim günü, saat 24’ü geçsin. Yani süre 18 Ekim’e taşsın. Böyle bir şey hiç olmadı” dedi.  Partili Cumhurbaşkanlığına geçildiğinde bütçenin çıktığı adresin Cumhurbaşkanlığı olmaya başladığını vurgulayan Toker, bütçenin Meclis’e, 18 Ekim saat 08.51’de sunulduğunu ifade etti.

Toker, yazısında Anadolu Ajansı’nın (AA) başlangıç ödeneği olarak verdiği 1 trilyon 346.1 milyar liranın baz alınması durumunda AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelecek yıl bütçeden harcayacağı örtülü ödenek tutarının 6.7 milyar lira olacağını kaydetti.

2020’YE GÖRE ÖRTÜLÜ ÖDENEKTE 1.3 MİLYARLIK ARTIŞ

Cumhurbaşkanına tanınan örtülü ödenek bütçesi “Kapalı istihbarat ve kapalı savunma hizmetleri, devletin milli güvenliği ve yüksek menfaatleri ile devlet itibarının gerekleri, siyasi, sosyal ve kültürel amaçlar ve olağanüstü hizmetler” gibi geniş bir kullanım alanına sahip bulunuyor. Erdoğan’ın örtülü ödenek bütçesi  2020’de 5.4 milyar TL olarak belirlenmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ