Son anket; CHP birinci parti, Millet İttifakı arayı açıyor

Avrasya Araştırma’nın kasım ayı seçim anketine göre CHP, AKP’nin önüne geçti. Millet İttifakı ile Cumhur İttifakı arasındaki fark giderek açılıyor.


Millet İttifakı’nın oy oranı son ankette yüzde 42 ölçüldü. Cumhur İttifakı ise yüzde 36’ya bile ulaşamıyor. Vatandaşın birinci gündemi ise ekonomi ve geçim derdi. Kamuoyu ekonomide bugünkü tablonun sorumlusu olarak ezici bir çoğunlukla Erdoğan’ı görüyor.

Kararsızlar dağıtılmadan partilerin oy oranları şöyle sıralandı: CHP: Yüzde 25,6. AKP: Yüzde 24,2. İYİ Parti: Yüzde 10,1. HDP: Yüzde 8,8. MHP: Yüzde 6,2. DEVA: Yüzde 5.


Kararsızlar orantısal olarak dağıtıldığında ise CHP’nin oy oranı yüzde 30,1’e çıkıyor. AKP yüzde 28,4 olarak hesaplanırken, İyi Parti’nin oy oranı yüzde 11,9 olarak ölçülüyor. HDP 10,3 oranında oy alırken, MHP yüzde 7,3’te kalıyor. Deva ise o oranını 5,9’a kadar yükseltmiş. Gelecek 2,6, Saadet ise 1,2.

Telefonla yapılan ankette sorulan ‘Sizce ekonomik kriz var mı?’ sorusuna ‘ciddi bir kriz olduğunu düşündüğünüyorum’ diyenlerin oranı yüzde 62,3. Krizin geçici olduğunu düşünenler ise yüzde 25,7. Kriz yok diyenlerin oranı ise yüzde 3,2.

AKP EKONOMİK KRİZİ BİTİREBİLİR Mİ?

“Mevcut hükümetin ekonomik krizi bitirebileceğine inanıyor musunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 17.9’u evet, yüzde 18.1’i ‘Fikrim yok’ yanıtını verdi. Yüzde 64 ise AKP iktidarının ekonomik krizi bitiremeyeceği yönünde görüş bildirdi.

EKONOMİK KRİZİN SEBEBİ

Çoklu yanıt hakkı tanınan “Mevcut ekonomik durumda sizce hangilerinin payı daha yüksektir?” sorusuna ‘Tayyip Erdoğan’ diyenlerin oranı yüzde 77.1’e ulaşmış. AKP diyenlerin oranı yüzde 70.2, Cumhur İttifakı diyenlerin oranı 67.2, Devlet Bahçel diyenlerin oranı 65.8 olarak ölçülmüş.

TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranının gerçekliği hakkındaki soruya ise vatandaşların yüzde 81,5’i ‘Gerçekte olandan eksik açıklandığına inanıyorum’ yanıtı verdi.

ERDOĞAN EKONOMİYİ ‘KÖTÜ’ YÖNETİYOR

‘Erdoğan’ın ekonomiyi iyi yönettiğini mi kötü yönettiğini mi düşünüyorsunuz?’ sorusuna ‘Kötü yönetiyor’ diyerek cevap verenlerin oranı yüzde 74.6. Burada ilginç olan, 15 gün önce yapılan araştırmada bu oranın yüzde 62 olarak ölçülmesi. ‘İyi yönetiyor’ diyenlerin oranı ise yüzde 16.9.

“Sizce erken seçim yapılmalı mıdır?” sorusuna katılanların yüzde 64,3’ü evet derken, yüzde 55,9’u hayır cevabı vermiş.

Geçtiğimiz ay 48,1 olan ‘Hükümet değişirse ekonomi daha iyi olur’ diyenlerin oranı bu ay yüzde 54’e yükselmiş.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ