Şarkıcı Saide İnaç’a Cumhurbaşkanına hakaretten hapis

Kürt asıllı Alman şarkıcı Saide İnaç’a yargılandığı davada, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası verildi.
28 Haziran 2018’de tutuklanan Hozan Cane adını kullanan şarkıcı Saide İnaç, Edirne 6. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden avukatıyla birlikte katıldı. Alman şarkıcı İnaç, yargılandığı başka bir davadan dolayı “Terör örgütüne üye olmak suçundan” hükümlü bulunuyor.

“Cumhurbaşkanına hakaret” yargılanan İnaç, kendisi adına sahte birçok sosyal medya hesabı açıldığını ileri sürdü. Savunmasının devamında İnaç, “Bununla ilgili hukuki süreci başlattık. Atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Sayın Cumhurbaşkanına hakarete yönelik bir paylaşımım yok. Hakaret paylaşımı benim tarafımdan gerçekleştirilmiş değildir. Bir sanatçı olarak bırakın Cumhurbaşkanını, sıradan bir insana hakareti bile kendi kişiliğime aykırı görürüm. Bana ait olmayan bir paylaşım. Facebook sayfasının nasıl açıldığını dahi bilmem. Bana ait olsa çıkıp söylerdim. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatımı istiyorum.” dedi.

Mahkeme, verdiği aranın ardından, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu sabit görerek, İnaç’ın 1 yıl 5 ay 15 gün hapis ile cezalandırılmasına hükmetti.


Mahkeme heyeti, hükmün açıklanmasının ise geri bırakılmasına karar verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ