Sabah Gazetesi seçimler için Öcalan’dan yardım istedi

Selahattin Demirtaş’ın “İmamoğlu’na oy verin” çağrısına hükümet, Abdullah Öcalan ile karşılık verdi. Havuz medyasından Sabah Gazetesi, Öcalan’dan seçim desteği istedi.


HDP’nin tutuklu eski lideri Selahattin Demirtaş’ın seçimlerde Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’na destek vermesi ve Kürt seçmenleri İmamoğlu’na oy vermeleri yönünde yaptığı çağrıya, Hükümet kanadından Öcalan’lı rest geldi.

Çağrıyı yapan ve Öcalan’dan ilk sinyalleri yansıtan isim ise Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu oldu.


Müderrisoğlu, Demirtaş’ın açıklamalarına karşı Öcalan’ın avukatlarının vakit geçirmeksizin Öcalan’ın güncel değerlendirmeleri paylaşması gerektiğini belirtti. Müderrisoğlu’na göre Öcalan seçimlerde “en azından nötr kalınması” yönünde çağrı yapacak.

Müderrisoğlu’nun “Sabah Ankara Temsilcisi” sıfatını taşıması ve bu sıfatla Öcalan’dan seçimler için yardım istemesi sosyal medyada tartışma konusu oldu.EN AZINDAN NÖTR

İşte Okan Müderrisoğlu’nun yazısının ilgili bölümü:

“İstanbul… Kürt kökenli seçmenler

23 Haziran İstanbul yenileme seçimlerinde, oy blokları büyük ölçüde belirginleştiğinden, ‘kararsızlar ve Kürt kökenli seçmenler’ dengeleri etkileyebilecek güçte kabul ediliyor. Kararsız olarak tanımlanan ve yakın markaja rağmen renk vermeyen bu grubun anlaşılabilir kaygıları veya memnuniyetsizlik nedenleri var. Bu yönüyle bakıldığında, kararsız vatandaşlar, siyasetin ikna kabiliyetinin sınırları içinde bulunuyor. Oysa, etnik kimlikle şekillenen seçmenler, farklı göstergelerle tercihlerini şekillendiriyor. Örneğin, HDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, son açıklaması ile CHP adayına destek isterken henüz İmralı’nın ne dediği bilinmiyor. Ada’dan dönen avukatlarının, vakit geçirmeksizin güncel değerlendirmeleri paylaşması gerekiyor. Ki duyumlarımız, seçimde en azından ‘nötr kalınması’ çağrısına denk düşüyor.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ