OHAL Komisyonu bu hafta kurulabilir

Bozdağ, Binali Yıldırım'ın "bu hafta için" emir verdiğini söyledi.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, OHAL nedeniyle mağdur olduğunu söyleyenlerin başvurularını inceleyecek komisyonun bu hafta kurulabileceğini bildirdi.

Habertürk’ten Kübra Par’a konuşan Bozdağ, 23 Ocak’taki KHK’yla OHAL işlemlerini incelemek için komisyon kurulmasına dair düzenleme yapıldığını söyledi.

Komisyonun yedi kişiden oluşacağını, kurumların da komisyonun istediği tüm belgeleri vermekle hükümlü olacağını ifade eden Bozdağ, “Görev yapanlara teminatlar verdik, kararla­rının icrai yaptırımı olacak. Burada en önemli şey yargı yolunun açılmış olmasıdır. Bu komisyonla, bireysel başvuru ve AİHM’e kadar gidecek süreç başlatılmış oldu. İşleyişi şeffaf olacak” dedi.


Bozdağ, KHK sonrası bir ay içinde kurulması istenen komisyonun referandum nedeniyle gecikmiş olabileceğini belirterek Başbakan Binali Yıldırım’ın talimat verdiğini, komisyonun bu hafta içinde kurulabileceğini kaydetti.

ŞAHİN ALPAY'IN DURUMU

Bozdağ, AİHM’in gazeteci Şahin Alpay’ın başvurusuna öncelik verme kararıyla ilgili şunları söyledi: “AİHM saygın bir mahkeme. Bugüne kadar bu saygınlığına gölge düşmemiştir. Ama son zamanlarda Türkiye’deki bazı politik tartışma­larla ilgili kendi koyduğu kuralların dışına çık­mak suretiyle, dosyaları öne çeken bir tutum benimsedi. Bu konuda geçenlerde kendilerine bir mektup yazdık. İsmini söylediğiniz kişiyle bağlantılı olmaksızın söylüyorum, öne çekme kriterleri belli. Yaşam hakkı veya sınır dışı durumu varsa öne çekebilir. Ama bunun dışında bir karar verirlerse bu AİHM’nin tutu­munu tartışmalı hale getirir. AİHM’nin, saygınlı­ğını bozacak bir adım atmayacağını umuyorum.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ