‘Ne oldu da Erdoğan sessizliğe büründü?’

Millet İttifakı'nın İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran seçim kampanyasında 31 Mart öncesindeki gibi projelerini anlatıyor, israfla, yoksullukla mücadele edeceğini vurguluyor, İstanbullulara yeni vaatlerini açıklıyor.


İmamoğlu, 31 Mart'ta aldığı oyları koruyup, sandığa gitmemiş CHP ve HDP seçmenini sandığa götürmeyi amaçlarken Cumhur İttifakı'nın adayı Binali Yıldırım'ın stratejisi ise 31 Mart öncesinden taban tabana zıt. 

Yıldırım'ın kampanyasında en önemli değişiklik, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ittifak ortağı MHP'nin sahada daha az görünmesi oluyor. 


Erdoğan, en son 31 Mayıs günü Üsküdar'daki iftar ile Yenikapı'daki teravih namazında kapsamlı konuşmalar yapmasından bu yana meydanlarda neredeyse yok gibi.

6 Mayıs günü AKP'den “Erdoğan 39 ilçede miting yapacak” bilgisi paylaşılmış, Bahçeli mitili İstanbul'a atacağını söylemişti. 

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, “Peki ne oldu da farklı bir tablo ortaya çıktı?” sorusunun peşine takılarak bazı kulisler paylaşıyor.

“Biraz araştırınca şöyle bir sonuca ulaştım: 6 Mayıs'ta sıcağı sıcağına yapılan araştırmalarda, AK Parti'ye oy verenler de dahil, YSK kararına tepki çok yüksekti ve İstanbul'da iki aday arasındaki fark, İmamoğlu lehine 10 puana dayanmıştı” diyen Zeyrek, “Ancak, kampanya organizatörlerine göre haziran başından itibaren, Erdoğan ve Bahçeli'nin sahadan çekilmesi, Yıldırım'ın küskün AK Parti tabanına ve Kürt seçmene verdiği sıcak mesajlar, diğer taraftan İmamoğlu'nun Soylu ve Ordu Valisi'yle girdiği polemiklerde yıpratılması, farkın düşmesini sağladı. Hem CHP'nin hem AK Parti'nin takip ettiği kamuoyu yoklamalarında dün itibariyle farkın 3 puan civarında olduğu gözlemleniyordu” ifadesini kullanıyor.

Zeyrek’in aktardığına göre, ekibi televizyon tartışmasının da Yıldırım'ın lehine sonuçlar doğurmasını, farkın iyice azalmasını hedefliyormuş. 

AKP'lilerin, Bahçeli'nin sahada olmamasının, Yıldırım'ın Kürt seçmenlerden oy alma stratejisine katkıda bulunduğunu düşündüğünü söyleyen yazar, “Ancak, oyu partisinin oyundan fazla olan Erdoğan'ın sahadan çekilmesinin Yıldırım'ın işine yarayacağı tezi konusunda kafalar karışık” yorumunu yapıyor ve ekliyor:

“Bir tarafta 'Erdoğan'ın varlığı, sandığa gitmeyen muhalifleri konsolide ediyor' diyenler, diğer tarafta 'Sandığa gitmeyen AK Parti'lileri Erdoğan harekete geçirebilir' görüşünü savunanlar var. Eldekilerle detaylı analiz yapmak zor ama gelecek 10 günde durum değişmezse ve 23 Haziran'da yine İmamoğlu kazanırsa, iktidar kanadında “kaybeden Erdoğan, Bahçeli ya da ittifak partileri değil, sadece Yıldırım'dır” denileceğini öngörmek zor olmayacak.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ