Muhalefet yüzde 50’yi geçiyor

Cumhur İttifakı’nın toplam oy oranı yüzde 49,6’ya geriledi. Muhalefet partileri yüzde 50’yi geçti. MHP, barajı aşamazken HDP ve İyi Parti yüzde 10’u aştı.


KONDA Araştırma Şirketi, 2020’nin son ayında yaptığı anket çalışmasını tamamladı. Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre seçmenlerin hangi partiye oy vereceğine ilişkin kamuoyu yoklamasında, Cumhur İttifakı’nın oy oranının yüzde 50’nin altında kaldı. Ankete katılanların yüzde 39,8’i oyunu AKP’ye vereceğini ifade etti. CHP’ye oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 22,2 oldu. HDP’nin oy oranı yüzde 10,7’yi bulurken İyi Parti’nin yüzde 10,5’e ulaştığı görüldü. Cumhur İttifakı’nın ‘küçük ortağı’ MHP, ittifak haricindeki partiler için belirlenen yüzde 10’luk seçim barajının altında kaldı. MHP’ye oy vereceğini ifade edenlerin oranı yüzde 9,8 olarak belirlendi. Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi ile AKP’den ayrılan isimler tarafından kurulan Gelecek Partisi ve DEVA Partisi gibi diğer partilerin toplam oy oranı ise yüzde 6,9 olarak tespit edildi.

SANDIĞA GİDECEĞİNİ SÖYLEYENLER ARTIYOR


KONDA’nın anketi, 2018 yılında yapılan genel seçimlerde yüzde 53,3 oy oranına sahip Cumhur İttifakı’nın yüzde 49,6’ya gerilediğini ortaya koyarken muhalefetin ise çoğunluğu yakaladığı görüldü. Ankete göre, AKP ve MHP dışındaki partilerin bir arada seçime girmesi durumunda alacakları toplam oy oranı yüzde 50,3 olarak tespit edildi. Yüzde 0,1’lik pay ise hata payı olarak kabul ediliyor. KONDA, AKP ve MHP ittifakının son 4 ayda kan kaybı yaşadığını ve anketlerde muhalefet partileri karşısında gerilediğini kaydetti. Ankete göre ayrıca, Aralık ayında sandığa gideceğini ifade edenlerin sayısında da diğer aylara göre artış yaşandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ