​'MHP'den 5 vekil İYİ Parti'ye geçecek' iddiası!

Devlet Bahçeli daha önce de dillendirmişti...
AKP ve MHP arasında Cumhur İttifakı kurulması sonrasında iki parti ortak hareket etmeye başlamış, ittifak yasası gibi değişikliklere de imza atmıştı.

İki parti arasındaki ittifak sonrasında ise şaşırtıcı çıkış geçen günlerde MHP Lideri Devlet Bahçeli'den geldi. Bahçeli 2002'de olduğu gibi erken seçimi işaret etmiş, Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrasında ise 24 Haziran 2018 tarihinde karar kılınmıştı.

24 Haziran 2018'e alınan Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler öncesinde İYİ Parti'nin seçimlere girip girmeyeceği merakla bekleniyordu. Seçimleri öne alma hamlesinin kötü giden ekonominin yanı sıra İYİ Parti'yi devre dışı bırakma amacı taşıdığı da ifade ediliyordu.


Nitekim Yüksek Seçim Kurulu İYİ Parti konusunda henüz bir karara varmamıştı. İlk gelen bilgilere göre İYİ Parti'nin seçimlere katılmaması yönünde bir karar çıkacağı şeklindeydi beklentiler. Ancak CHP'den şaşırtıcı bir hamle geldi ve CHP ve İYİ Parti kurmayları bugün biraraya gelerek, 15 CHP'li vekilin istifa ederek İYİ Parti'ye geçmesi konusunda uzlaşıya vardı. Böylece İYİ Parti, Meclis'te grup kurabilecek ve yasal olarak seçimlere girmesinin önündeki engel kalkmış olacaktı.

TBMM'de 5 vekili bulunan İYİ Parti'nin milletvekili sayısı böylece 20'ye çıkmış oldu. CHP'li vekillerin İYİ Parti'ye geçişinin YSK'ye de bildirilmesi sonrasında YSK, İYİ Parti konusunda bir karara vardı. YSK, İYİ Parti'nin seçimlere katılabileceğini duyurdu.

Güne damgasını vuran bu olaydan sonra bir ilginç iddia daha ortaya atıldı. Kulislerde 5 MHP'li vekilin İYİ Parti'ye geçeceği konuşuluyor.

Hürriyet'te yer alan habere göre MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 9 Nisan’da partisinin milletvekillerine Ankara Kaşıbeyaz’da verdiği yemekte henüz seçim kararı yokken ilginç bir öngörüde bulunmuş:

“CHP’den İP’e (Bahçeli İYİ Parti'ye İP diyor) geçebilecek vekiller var grup kurmaları için 15 vekil kadar. Ben inanmıyorum ama  bizden de 5 vekil arayışları var. ”

Habere göre Bahçeli’nin CHP öngörüsünün gerçekleşti. Şimdi ise merakla beklenen MHP'den 5 vekilin İYİ Parti'ye geçip geçmeyeceği...

İYİ Parti'ye yakın. bir çizgide duran Yeniçağ Gazetesi'nin internet sitesinde ise MHP'den İYİ Parti'ye geçeceği konuşulan isimlere yer veriliyor.

Habere göre o isimler şöyle:

Atila Kaya

Zihni Açba

Fahrettin Oğuz Tor

Kadir Koçdemir

Oktay Vural


İYİ Parti’ye geçecek isimler arasında adı geçen Fahrettin Oğuz Tor'un ise yaptığı açıklamada, “Kesinlikle böyle bir şey söz konusu değildir. Ben partimdeyim basında yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır” dediği ifadesine de haberde yer veriliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ