Meral Akşener: Erdoğan da görüyor; sistem artık işlemiyor!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin işlemediğini AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da gördüğünü söyledi. Akşener, gelecekte ‘parlamenter sistemin yeniden tesis edilmesi’ gibi bir durum karşısında ‘partisinin CHP ile olan işbirliğinin yeniden şekillenebileceğini’ söyledi. 2023’te Erdoğan’ın seçimleri kazanmasının da imkânsız olduğunu anlattı.


Meral Akşener, dün öğle yemeğinde basın mensuplarıyla buluştu. Gündeme dair açıklamalarda bulunan Akşener, gazetecilerin sorularını da cevapladı. İşte o açıklamalardan satır başları:

SİSTEM TIKANDI, İŞLEMİYOR

“Ben, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin artık işlemediğini, taşınamadığını, Sayın Erdoğan tarafından da bunun görüldüğünü düşünüyorum. Sistem tıkandı. Türkiye bunu taşıyamıyor. Kendi iç bünyelerinde dahi taşımıyor. Dolayısıyla parlamenter sistem ile ilgili bir adım mı atılacaktır onlarla ilgili henüz bir bilgimiz yok. Ama bildiğimiz bir şey var, taşımıyor. O nedenle bizimle ilgili, yani CHP ve İYİ Parti’nin yaptığı işbirliğinin sürüp sürmeyeceği, bu gelişmelere göre şekillenir.”

KILIÇDAROĞLU’NDAN 15 MİLLETVEKİLİ İSTEDİM

“Bizi seçime sokmamak için bir düzenek kurulmamış olsaydı, biz kendi başımıza girecektik. Orada bir tartıya çıkacakık, x ya da y bir oy alacaktık. Ben gittim, Sayın Kılıçdaroğlu’ndan 15 milletvekili istedim. Bir kere daha teşekkür ediyorum, büyük bir demokrasi tavrı koyarak, bize verdi. Sonra doğal gelişen bir şeyle, biz aynı çerçevenin içinde seçime gittik. Dolayısıyla bu işbirliğinden biz 4 milletvekili kazandık, CHP’nin oylarının bize yazılmasıyla; CHP de 21 milletvekili kazandı. Oylar birleştirildiği için… Kazançlı bir sistem oldu.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ