Meclis'te Afrin nedeniyle AKP ve HDP'li vekiller arasında gerginlik

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş'ın Afrin operasyonu nedeniyle Meclis Araştırma önergesi AKP'li vekilleri el HDP'li vekiller arasında gerginlikle sonuçlandı.
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) Afrin operasyonu nedeniyle HDP'li vekiller ile AKP'li vekiller arasında gerginlik yaşandı. HDP Adana Milletvekilli Meral Danış Beştaş'ın Afrin operasyonu ile ilgili verdiği Meclis Araştırma önergesi AKP'li vekiller ile HDP'li vekiller arasında gerginliğe neden oldu.

Afrin'de sivil kayıpların belirlenmesi için verilen Meclis Araştırma önergesinin gerekçesini açıklamak üzere HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya kürsüye geldi. Kaya özetle şunları söyledi:

"AKP İKTİDARI KAYBETTİĞİ GÜCÜNÜ TEKRAR KAZANMAK İÇİN AFRİN SAVAŞINI BAŞLATMIŞTIR"


Sayın Başkan, sayın milletvekilleri ve bizleri izleyen sevgili halkımız; hepinizi saygıyla selamlıyorum. Partimiz adına verdiğimiz Afrin araştırma önergesi hakkında konuşmak için söz almış bulunuyorum.

Değerli arkadaşlar, konuşmamı partili kimliklerimizin de ötesinde, bulunduğumuz mahalli ve yeryüzünü barış yurduna çevirmek için elçilerin veya vicdanının mesajını dikkate alması gereken insanlar olarak dinlemenizi hassaten rica ediyorum.

Yeryüzünde veya evrende varoluşun esası, esprisi, yok etmek, şiddet, nefret ve savaş değildir arkadaşlar. Bilakis yaşamın, varoluşun ruhu ve hikmeti sevgi, adalet, barış ve güzelliklerin ikamesi içindir. Tüm kutsal kaynaklar ve kitabımız Kur'an da hem bu noktayı vurgular. Bırakın kan dökmeyi, kanı kutsamayı, nefreti, şiddeti artırmayı, insanların aralarında küskünlüklerin uzamasını bile hoş görmez.

Toplumumuz, iktidar medyası tarafından bilinçli olarak, gece gündüz aralıksız olarak bir nefret ve şiddet sarmalında tutuluyor. Kanın, öldürmenin ve ölmenin kutsallığı anlatılıyor.

Değerli halkımıza sesleniyorum: Sizlere söylendiği gibi inancımızda, Kitabımızda kendi hâlinde yaşayan bir şehir halkına saldırmak cihat değildir, fetih değildir. Bizlere öğretildiği gibi millîlik yoktur Kitabımızda. Bunların inancımızda olduğunu iddia etmek başta Allah'a ve onun barış ve adalet mesajını bizlere ileten Hazreti Peygamber'e büyük bir iftiradır.

Afrin savaşı, Türkiye güvenlik sorunu yaşadığından dolayı başlamamıştır arkadaşlar. Afrin savaşını, AKP iktidarı kaybettiği gücünü kan ve nefret politikaları üzerinden tekrar kazanmak için başlatmıştır.

AKP'Lİ VEKİLLER TEPKİ GÖSTERDİ

Kaya'nın bu ifadelerine AKP'li milletvekilleri tepki gösterdi. AKP Kırşehir Milletvekili Salih Çetin Kaya, "Ne alakası var?" diye sorarken, AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal ise, "Doğruyu söylemiyorsunuz Sayın Vekilim" diye Kaya'nın ifadelerine itiraz etti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ