Kurtulmuş Türkiye’yi ‘unuttu’: Kimin ne izleyeceğine siyasetçi karar veremez

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Arap coğrafyasındaki ülkelerde Türk dizilerinin yayından kaldırılmasıyla ilgili “Kimin hangi filmi seyredeceğine masa başında oturup, üç siyasetçi karar veremez. Bu devirler çoktan geride kaldı” dedi.
Kim tarafından ve neden alındığı açıklanmayan karar, birçok medya grubuna gönderilmişti. Karar sadece dizileri değil, Türkiye kaynaklı her tür programı kapsıyordu. Söz konusu gruplardan Arap aleminin en büyük yayın kuruluşu MBC, talimatı doğrulayarak 2 Mart itibariyle altı Türk dizisini yayından kaldırdığını duyurmuştu. Bünyesinde 11 kanal barındıran Dubai merkezli MBC, Suudi işadamı Welid el İbrahim’e ait.
 
AA’ya konuşan Kurtulmuş, bu konuda Dışişleri Bakanlığı’nın gerekli girişimlerde bulunacağını söyledi.
 
Kurtulmuş şöyle devam etti: “Son yıllarda koşar adım ilerleyen bir dizi sektörümüz var. Dünyanın her yerinde Türk dizilerini insanlar izlemek için iple çekiyorlar. Arkadaşlarımız, bizlere, ‘Eşim, annem, çocuğum bugün akşam şu diziyi izleyeceğiz’ diye bizi önceden uyarıyorlar. Böyle bir ilgi var. Bu Türkiye’nin yumuşak gücünü gösteriyor. Başka ülkenin herhalde dizi filmlerinin bu kadar büyük bir coşkuyla, sevgiyle, sempatiyle izlendiğini söylemek mümkün değildir. Kimin hangi filmi seyredeceğine masa başında oturup, üç siyasetçi karar veremez. Bu devirler çoktan geride kaldı.”

 
KURTULMUŞ YOLDAKİ YASAYI ‘UNUTTU’

Meclis’e sevk edilen torba yasadaki bir maddeye göre, lisanslı yayın kuruluşları internet sitesinden yayın yapabilecek. Ancak bunun için ayrıca lisans almaları gerekecek, lisans almayan kuruluşların yayınları ise sulh ceza hakimince engellenebilecek.
 
Düzenleme Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilmişti.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ