Kulislerde 'aktif siyasi faaliyet' yürütmeyen partilere otomatik kapatma

Seçimlerle ilgili 'aktif siyasi faaliyet' yürütmeyen partilere otomatik kapatma ile ilgili düzenleme yapıldığına ilişkin bir kulis bilgisi dolaşıyor.
Seçimlerle ilgili yürürlükteki kanunların hepsinin tek çatı altında toplanmasına ilişkin bir düzenleme yapıldığına ilişkin bir düzenleme yapıldığı iddia edildi. Bu düzenlemeye göre ülke genelinde örgütlenmeyen ve iki kere üst üste kongresini yapmayan partilerin kapatılması için düzenleme hazırlandığı belirtildi.

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre, siyasi partilerin seçimlerde ittifak yapabilmesi için, MHP’nin mutabakatı ile hazırlanan yasal değişikliğin yarın TBMM’ye sunulacağı açıklanırken, AKP yönetimi bir yandan da ‘Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne uyum kapsamında atılacak adımları belirlemeye çalışıyor.

Buna göre seçimlerle ilgili yürürlükteki düzenlemelerin ‘Türkiye Seçim Kanunu’ adlı çerçeve yasada toplanacağı belirtildi.


Bu bağlamda aktif siyasi faaliyet yürütmeyen partilerin durumunun da gündeme getirildiği kaydedildi.

AKP’nin gündeme taşıyacağı belirtilen değişikliğe göre, bir siyasi partinin faaliyetlerine devam edebilmesi için bazı şartlar getirilecek.

Bu kapsamda, Türkiye çapında teşkilatlanması olmayan ve iki kere üst üste kongresini yapmayan siyasi partiler kendiliğinden feshedilmiş sayılacak.

Siyasi partilerin sicil kayıtlarının tutulduğu Yargıtay’a göre Türkiye’de faaliyette olan 88 parti var. Yüksek Seçim Kurulu’nun en son aldığı karara göre ise bu partilerden sadece dokuzunun seçime girme yeterliliği bulunuyor.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ