Kılıçdaroğlu'ndan 'yeni anayasa' açıklaması: Ben de hayretle izliyorum

İyi Parti Milletvekili Ümit Özdağ’ın yeni anayasa iddiasına CHP lideri Kılıçdoroğlu’dan yalanlama geldi. Partilerle bir anayasa çalışması yapmadıklarını belirten Kılıçdaroğlu “Kamuoyunda tartışılıyor, ben de hayretle izliyorum” dedi.

İyi Parti Milletvekili Ümit Özdağ’a Meral Akşener’in ardından bir yalanlama da Kemal Kılıçdaroğlu’dan geldi.

Kılıçdaroğlu, Özdağ’ın 2018’de CHP, İYİ Parti, HDP ve Saadet Partisi’nin ortak anayasa çalışma yaptığı iddiasının doğruları yansıtmadığını belirtti.


Türkiye Sosyal, Ekonomik, Siyasal Araştırmalar Vakfı’nın (TÜSES) yeni anayasa çalışmalarına kendisinin de katıldığını açıklayan Kılıçdaroğlu, toplantıda Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun da bulunduğunu aktararak, “Ortadoğu’yu tartıştık. TÜSES bir sivil toplum örgütü. Anayasa konusunda da toplantı yaptı. Akademisyenler görüşlerini ifade ettiler. Ortada ‘Bir anayasa yazıldı, dört parti bir araya geldi, anayasa taslağı hazırladı’. Böyle bir şey yok. Hayretle izliyorum” diye konuştu.

Tek bir parti tarafından hazırlanacak anayasa karşı olduğunun da altını çizen Kılıçdaroğlu “Dört partiyle oturup anayasa taslağı hazırlamamız asla söz konusu olmadı. Kaldı ki ben defalarca güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistemden söz ederim. Demokrasiye inanan pek çok siyasi parti lideri de güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistemden söz eder. Güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistemden ne anlaşılacağı partiler kendi ekipleri özel olarak çalışıyorlar. Sayın Davutoğlu, bu konuda bir çalışma yaptıklarını ve önümüzdeki günlerde siyasi partileri ziyaret edip, görüşlerini ifade edeceklerini açıkladı” dedi.

Diğer yandan CHP lideri “Biz bir anayasa konusunda çalışma yapacak olursak, başvuracağım ilk parti İYİ Parti, Sayın Meral Akşener’dir. Onun görüşlerini almak olacaktır” diye konuştu.

Akşener ise Ümit Özdağ’ın iddiasına “Hiçbir siyasi platform, şahıs, kişi ve parti ile anayasa çalışmamız” yoktur sözleriyle tepki göstermişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ