Kılıçdaroğlu’na çağrı: Belediye başkanlarıyla bölgeye git

İnsan Hakları Derneği (İHD) Onursal Başkanı Akın Birdal, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun vakit kaybetmeden İstanbul, İzmir ve Ankara büyükşehir belediye başkanlarını yanına alıp bölgeye gitmesi gerektiğini söyledi.

Birdal, CHP’nin HDP ile dayanışma göstermesi gerektiğini belirtti.

İzmir, Ankara ve İstanbul büyükşehir belediye başkanları


İçişleri Bakanlığı tarafından Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kazandığı Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyım atamalarını değerlendiren İnsan Hakları Derneği (İHD) Onursal Başkanı Akın Birdal, bu uygulamayla sadece Kürt halkının iradesini gasp edilmediğini, aynı zamanda demokrasi ve toplumun geleceğinin de ipotek altına aldığını belirtti.

‘TEK YOL HALKLARIN ORTAK MÜCADELESİDİR’ 

Mezopotamya Ajansı’ndan Erdoğan Alayumut‘a konuşan Birdal, bu saldırıların demokrasi güçlerinin birliği ve dayanışmasıyla püskürtülebileceğini vurgulayarak, bu hukuksuz uygulamanın halkta ciddi bir öfke uyandırdığını ifade etti. Bu hukuksuzluğa karşı hakların demokrasi güçlerine katılımının kaçınılmaz olduğunu belirten Birdal, insan haklarına, demokrasiye dizginsiz bir saldırının önlenmesinin tek yolunun halkların ortak mücadelesinden geçtiğini sözlerine ekledi. Birdal, kayyum kararının hukuksuz, toplumun vicdanını yaralayan ve Kürt halkının iradesini gasp eden siyasi bir karar olduğunu bunun kabul edilemez olduğunu kaydetti.

‘MÜCADELE ORTAKLAŞTIRILMALIDIR’ 

Kayyım kararıyla demokratik cumhuriyetin önemi bir kez daha görüldüğüne dikkat çeken Birdal, “Hakların iradesi ve temsiliyeti olmadan bir gelecek hazırlanamayacağı görülüyor. 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde Türkiye halkları gönüllü birliğe olan özlemini ortaya koymuştur. Bu hem halkların hem de ülkenin çıkarınadır. Buna karşı konulmamalıdır ve bu özlem ve beklentinin karşısında direnilmemelidir ve halkın demokrasiye, insan haklarına olan özlemi bir an önce giderilmelidir” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun, ‘Protesto yapılmasın’ sözlerini eleştiren Türk, ‘Bunu demek büyük bir haksızlıktır, demokrasiye sahip çıkma mücadelesini ortaklaştırmak lazım’ dedi.

‘KILIÇDAROĞLU BÖLGEYE GİTMELİ’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun vakit kaybetmeden İstanbul, İzmir ve Ankara büyükşehir belediye başkanlarını yanına alıp bölgeye gitmesi gerektiğini ifade eden Birdal, CHP’nin HDP ile dayanışma içinde olduğunu göstermesi gerektiğini belirtti. Birdal, “Bundan sonra sıra kime geleceğinden çok ülkenin geleceği ile ilgili kaygı ile hareket etmek gerekiyor. Yoksa günlük hesaplarla bu saldırılar durdurulamaz. Bugün birlik ve dayanışmanın tam zamanıdır” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ