Kılıçdaroğlu: Erdoğan’ın hayrı kendinedir, bizimle hayırda yarışmaktan korkuyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li belediyelerin yardım yapmasını engelleyen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi. “Erdoğan’ın hayrı kendine ve yakın çevresinedir, bizimle hayırda yarışırsa geride kalacağını biliyor” dedi.
AKP iktidarının koronavirüs sürecinde fedakarlığı orta ve alt gelirli vatandaşlardan beklediğini kaydeden CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Fedakarlığı vatandaşından değil, zengin ettiğin, milyarlarca dolarlık ihaleler verdiğin yandaşından bekleyeceksin” ifadesini kullandı.


AKP iktidarına hayırda yarışma çağrısı yapan Kılıçdaroğlu, “Tayyip Erdoğan, bizimle hayırda yarışmaktan bile korkuyor. Dinimizin emri, hayırda yarışmaktır ama korkuyor. Çünkü onun hayrı kendine ve yakın çevresine olduğu için, bizimle hayırda yarışırsa geride kalacağını biliyor” dedi.

Sözcü Gazetesi’nden Saygı Öztürk’e konuşan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

AĞIR TABLOYLA KARŞILAŞACAĞIZ DEDİM

“Arkadaşlarıma sürecin başında, ‘Ağır bir tabloyla karşı karşıyayız, gün geçtikçe de ağırlaşacak. Son derece planlı ve programlı bir şekilde davranacağız. Akılcı, bilimsel, ahlaklı ve vicdanlı çözümlerle vatandaşlarımızın ayağına gideceğiz’ dedim. CHP’ye oy vermemiş vatandaşlarımız da ‘İyi ki CHP’li belediye başkanlarımız var’ diyor. Tüm belediyelerimize, kendi beldelerinde yaşayan 65 yaş ve üstü vatandaşların ad, soyad ve adreslerini gönderdik. Hazırlıklarını ivedilikle yapsınlar diye…

HAYIRDA YARIŞMAKTAN BİLE KORKUYOR

İktidar yasalara aykırı olarak belediyelerimizin nakit bağış almasını yasakladı. O kadar ki yıllardır ihtiyaç sahiplerine hizmet veren aşevlerinin banka hesapları dahi bloke edildi. Belediye başkanlarımız sosyal devlete inanır, en büyük korkusu kul hakkı yemektir, boğazından haram lokma geçmez ve bir kuruşun dahi hesabını verir. Birinin dahi yakasında parti rozeti yoktur. Tayyip Erdoğan, bizimle hayırda yarışmaktan bile korkuyor. Dinimizin emri, hayırda yarışmaktır ama korkuyor. Çünkü onun hayrı kendine ve yakın çevresine olduğu için, bizimle hayırda yarışırsa geride kalacağını biliyor.

FEDAKARLIĞI VATANDAŞTAN BEKLİYORLAR

Covid-19 salgını, ekonomik krizin sonuçlarını hızla ağırlaştırıyor. Salgın nedeniyle yüz binlerce iş yeri kapandı. Milyonlarca yeni işsizimiz var. Genel hatlarıyla durum böyleyken, iktidar çıktı ekonomik önlemler adı altında ilk olarak, uçak biletlerindeki KDV’yi yüzde 1’e indirmek oldu. İşin ciddiyetinden bu kadar uzaklar. Orta ve alt gelir gruplarına yönelik, aklı başında hiçbir önlem açıklamadılar. Neyse ki bizim açıklamalarımız ve belediyelerimizin uygulamalarının da etkisiyle bazı önlemleri kerhen de olsa yaşama geçirmeye çalışıyorlar. Ancak fedakarlığın hala büyük bir bölümünü orta ve alt gelir grubuna mensup vatandaşlarımızdan bekliyorlar.

ZENGİN ETTİĞİN YANDAŞINDAN BEKLEYECEKSİN

Bakınız yüz binin üstünde iş yeri kapandı. Kira veren esnaf, dükkan kapalı olduğu için gelir elde edemiyor. Bu dükkanın kirasını devletin ödemesi gerekir. Yani sosyal devletin iş yeri kapanan esnafın kira parasını karşılaması gerekir. Önce, yaptığımız tüm önerileri, ön yargısız bir biçimde önüne alıp okusun iktidar. Bu gerçek anlamda bir sosyal devlet olmanın yolunu gösterecektir. Yani öncelikle vatandaşını düşüneceksin. Fedakarlığı vatandaşından değil, zengin ettiğin, milyarlarca dolarlık ihaleler verdiğin yandaşından bekleyeceksin.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ