Kılıçdaroğlu, ‘deprem’ vergilerini sordu: İktidar her kuruşun hesabını vermek zorunda

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Erdoğan'a 7 soru sordu.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yıllardır toplanan ve 67 milyarı bulan deprem vergilerinin hesabın sordu. CHP lideri, “İktidar topladığı her kurşun hesabını millete vermek zorunda.” diye konuştu.

TBMM’de partisinin grup toplantısında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:


OSMAN KAVALA’YA HAKSIZLIK YAPILIYOR

“Bugün Gezi davası görülüyor. Vicdanı olan herkes Osman Kavala’ya haksızlık yapıldığını biliyor. En son Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bu kadar da olmaz dedi. Osman Kavala’nın tahliye edilmesi gerektiğini söyledi. Hala tahliye edilmedi. Böyle bir adalet olur mu? İnşallah bugün görülen davada Osman Kavala tahliye edilir ve adalet sağlanmış olur.”

FARKLI DÜŞÜNENLER CEZALANDIRILIYOR

“Herkesin aşı, işi olsun istiyoruz. Anneler çocuklarını huzur içinde okula göndersinler. Çalışan herkes alın terinin karşılığını almalı. Bu da bizim taleplerimizden biridir. Bugünlerde soğan üreticileri dertli. Alın terinin karşılığını alamıyor soğan üreticisi. Mutfaklarda yangın olmasın, mutfaklarda bereket olsun istiyoruz. Üniversiteler bilim üretsin istiyoruz. Kimse inancından, yaşam tarzından ötürü ötekileştirilmesin istiyoruz. Farklı düşünüyor diye kimse cezalandırılamaz.”

“SİYASİ İKTİDAR HER KURUŞUN HESABINI VERİLMELİ”

Hepimiz vergi veriyoruz. Devlet adaletle yönetilecek, fakire bir şeyler vermesi lazım. Adaletle yönetilecek, sorunlarımızı çözecek. Haksızlığa uğrayan her kişinin sorununa eğilmek demek. Bizim yapmamız gereken önemli bir şey daha devleti yönetirken, vatandaştan zor alıma yönelik vergi alınıyor. Verginin hakça alınması lazım. Vergiyi doğduğunuz andan itibaren ödüyorsunuz. Hayatın her alanında vergi vardır. Kefen bezi alırken vergi verirsiniz. Biz vergiyi daha güzel bir Türkiye’yi inşa etmek için ödüyoruz. Siyasi iktidar her kuruşun hesabını millete vermek zorundadır. Demokrasinin çıkış kaynağı da budur. Buna biz devlette şeffaflık diyoruz”

“VATANDAŞIN EVİNİ DEPREME DAYANIKLI HALE NEDEN GETİRMEDİN?”

“Erdoğan depremi durdurma şansımız var mı diyor? Soru bu değil. Soru, kardeşim 34 milyar dolar para topladın. Bu vatandaşın evini depreme dayanıklı hale neden getirmedin? Soru bu. Japonya örneği var. Bizden daha şiddetli depremler oluyor, bir kişinin burnu bile kanamıyor. Nereye harcadınız siz bu deprem vergilerini? Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni borçlandırdınız. Nereye gitti bu paralar? Bütün vatandaşların bu soruyu sorması lazım.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ