Karamollaoğlu, adayları için çalışmaya başladıklarını açıkladı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 'Cumhurbaşkanlığı Seçimi' için adaylarını belirlediklerini söyledi.
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Türkiye genelinde gösterecekleri adayın her kesimden oy alabilecek bir kişi olacağına dikkat çekerek, bunu test edeceklerini kaydetti. Karamollaoğlu ayrıca 100 bin imza ile aday gösterecekleri isim için çalışmalar yürütmek üzere komisyonlar kurduklarını açıkladı.


Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün partilerinden aday gösterileceği yönündeki iddialarla ilgili, “Spekülasyonlar çok. Bizde şartları sağlayacak herkes aday olabilir. Şu anda biz adayımızı belirlemedik” dedi. Karamollaoğlu, 100 bin imza toplayarak aday göstermek için de komisyonlar oluşturduklarını söyledi.


SP Lideri Temel Karamollaoğlu, dün akşam Karabük’ün Safranbolu ilçesinde partisi tarafından düzenlenen, ‘Türkiye’nin meseleleri ve çözüm yolları’ konferansına katıldı. Konferansın ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Karamollaoğlu, seçim döneminde en önemli konulardan birisinin seçim güvenliği olduğunu belirterek, “Olağanüstü halde seçime gitmek daima insanların zihninde tereddütler oluşturur. Biz bunun da izale edilmesinin faydalı olacağını düşünüyoruz. Seçime giderken de şu anda bir ittifak değil, biz kendi adayımızı koyacağımızı deklare etmiştik. Zaten cumhurbaşkanlığı için, diğer partiler de aday gösterebilirler. Eğer birinci turda netice alınamazsa ikinci turda en çok oy alan kazanacak. Ama bizde şöyle bir kanaat var. Saadet Partisi’nin seçimde bugünkü gidişattan rahatsız olan kesimlerin hemen hemen tamamından oy alabilecek bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyoruz. Bu potansiyel bizim düşündüğümüz gibi gerçekleşirse biz, seçimlerde başarılı oluruz kanaatindeyiz. Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği için yapılan çalışmalarda da Allah’ın izniyle bu sefer bu barajların bizim önümüze bir engel teşkil etmeyeceğini, mutlaka Meclis’te temsil edileceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

‘ŞARTLARI SAĞLAYACAK HERKES ADAY OLABİLİR’

Önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün partilerinden aday gösterileceği yönünde haberler olduğunun hatırlatılması üzerine ise Karamollaoğlu şu yanıtı verdi, “Tabii spekülasyonlar çok. Bizde şartları sağlayacak herkes aday olabilir. Şu anda biz adayımızı belirlemedik. Bu konuyu da ne başkanlık divanımızda ne genel idare kurulumuzda ne de il başkanları toplantılarımızda gündeme hiç getirmedik. Bunun zamanının erken olduğunu kanaatindeyiz. Biz sadece 100 bin imzayı, daha doğrusu 300 ile 500 bin arasında bir imzayı toparlayabilmek için komisyonlar kuruyoruz. Çalışmalara başladık. İnşallah cumhurbaşkanı seçimleriyle ilgili karar alındığında çok kısa bir zamanda bu adayı belirleyeceğiz. Biz elbette önce kendi tabanımızda bir yoklama yapacağız, onun arkasından da Türkiye sathında göstereceğimiz adayın her kesimden oy alabilecek bir aday olduğunu test edeceğiz, deneyeceğiz. İnşallah iyi bir netice alacağız, buna inanıyoruz.”

‘TEMSİLDE ADALETİN SAĞLANMASI LAZIM’

Seçim barajıyla ilgili yöneltilen bir soruyu ise SP Genel Başkanı şöyle yanıtladı, “Biz kaldırılmasını istiyoruz. Seçim barajı hiç olmasın. Bir ara iktidar partisi de bunu dile getirmişti. Ama nedense bu son gelişmelerde hem iktidar partisi hem de destek veren MHP yüzde 10 barajının kalmasını tercih ettiler. Halbuki Anayasa açık. Seçimlerde iki husus gözetiliyor. Yürütmede istikrar ve temsilde adalet. Yürütmede istikrar sağlandı. Temsilde de adaletin sağlanması lazım. Yüzde 10 barajı çok yüksek bir rakam. Evet ittifaklar kuruldu. Yüzde 10 barajı daha rahat aşılabilecek ama tamamen kalkması daha mantıklı, daha doğru olurdu kanaatindeyiz.”
(DHA)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ