‘İyi Parti ve CHP’nin ortak İstanbul adayı yüzde 99 belli oldu’

Yerel seçim ittifaklarında trafik hızlandı. AKP-MHP ittifakında son rötuşlar yapılırken muhalefet cephesinde henüz resmi bir adım atılmış değil.
TBMM kulislerinden sızıntılar aktaran Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, “çok önemli bir CHP'li” dediği kaynağından İYİ Parti'nin aday çıkarmayabileceğini belirterek CHP ile ortak İstanbul adayının yüzde 99 Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu olacağını söylediğini aktarıyor.


Kaynağının, Kılıçdaroğlu'nun “çok tanınmıyor, Binali Yıldırım karşısında zayıf kalır” diyenlere “Yanılıyorsunuz, genç, başarılı, hikayesi olan yepyeni bir isim. Binali Yıldırım da tersine, yıpranmış, İzmir'de seçim kaybetmiş, güven telkin etmeyen bir aday” karşılığını verdiğini söyleyen Zeyrek, diğer kulislerini sürdürdü.

Mersin’de İYİ Parti’nin adayını duyurduğunu hatırlatan Zeyrek, “İYİ Parti Mersin adayını açıklamadan önce CHP'ye bilgi verdi. CHP de Mersin'de kendi adayını çıkaracak” diyor. 

Peki, CHP İstanbul ve Ankara'da İYİ Parti'den destek isteyip karşılığında hiç işbirliği yapmayacak mı? 

Parti yetkililerinden “Verecek ama Mersin'de değil de Ankara'da verebilir” yanıtını aldığını paylaşan Zeyrek, “Şaşırtıcı bir yanıt. Bu, CHP'nin Başkent'te aday göstermemesi ve Mansur Yavaş'ın İYİ Parti adayı olarak seçime katılması ihtimalinin arttığını gösteriyor. Başka bir ihtimal de Yavaş'ın CHP adayı olup, kazanırsa İYİ Parti'ye geçmesi” yorumunu yapıyor.

Ankara için ise İYİ Parti’nin Ankara karşılığında CHP'ye hangi iller de destek vereceğinin netleştiğini söyleyen Zeyrek, “Eğer Ankara İYİ Parti'de kalırsa, CHP Mersin'de zayıf bir adayla yarışa girerse, İYİ Parti Antalya, Bursa, Balıkesir, Denizli ve Adana gibi illerde CHP'ye destek verecek. Bu büyükşehirlerde milliyetçi oyların yüksek olduğu ilçeler de İYİ Parti'ye bırakılacak” kulisini aktarıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ