İşte erken seçimin ayak sesleri

Tayyip Erdoğan, partisinin hazırlıklarına rağmen her fırsatta erken seçim iddialarını yalanlarken, basında çıkan bazı haberler erken seçimin ayak sesleri olarak yorumlandı.

Erken seçim Türkiye’nin gündeminden bir türlü düşmüyor. Medya organlarının Ankara temsilcileri buluştukları siyasi parti liderlerine her seferinde erken seçim tahminlerini soruyor. Siyasi liderlerden konuya dair ilginç tahminler geliyor. Basın mensuplarıyla bugün bir araya gelen Memleket Partisi lideri Muharrem İnce de erken seçime dair bir kehanette bulundu.

KÖPRÜ BİTMEDEN SEÇİM YOK


Gerçek Gündem’de yer alan habere göre, erken seçim tartışmalarına değinen İnce, 2022 sonbaharından önce erken seçime gidilmesini beklemediğini söylerken çarpıcı bir değerlendirme yaptı. “Yanılırsam bir şey diyemem” diyen İnce, Çanakkale Köprüsü açılmadan Erdoğan’ın seçime gitmesini beklemediğini söyledi.Erken seçim Türkiye’nin gündeminden bir türlü düşmüyor. Medya organlarının Ankara temsilcileri buluştukları siyasi parti liderlerine her seferinde erken seçim tahminlerini soruyor. Siyasi liderlerden konuya dair ilginç tahminler geliyor. Basın mensuplarıyla bugün bir araya gelen Memleket Partisi lideri Muharrem İnce de erken seçime dair bir kehanette bulundu.

KÖPRÜ BİTMEDEN SEÇİM YOK

Gerçek Gündem’de yer alan habere göre, erken seçim tartışmalarına değinen İnce, 2022 sonbaharından önce erken seçime gidilmesini beklemediğini söylerken çarpıcı bir değerlendirme yaptı. “Yanılırsam bir şey diyemem” diyen İnce, Çanakkale Köprüsü açılmadan Erdoğan’ın seçime gitmesini beklemediğini söyledi.Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre AKP, bu yasayla yüzde 7’den az oy alan partilerin hazine yardımını kesmeyi amaçlıyor. Terör davaları açılan partilerin de hazine yardımı tehlikede.

İttifak ortağı MHP’nin baraj altında kalmasını engellemek isteyen AKP, seçim barajını da yüzde 7’ye indirmeyi planlıyor. Planlanan dar bölge uygulamasına göre de, seçim bölgelerinde en fazla 7 vekil olmasına karar verildi.

AKP KARLI ÇIKIYOR

Seçim bölgelerinde en fazla 7 milletvekili olması durumunda yapılan simülasyonda, partilerin milletvekili sayılarındaki değişimler de ana hatlarıyla hesaplandı. Formüle göre, bu sistem büyük partilerin lehine sonuç doğuracak. ‘Artık oylar’ nedeniyle, AK Parti’nin 12, CHP’nin 7 milletvekili kazanacağı, MHP, İYİ Parti, HDP’nin ise 3 veya 4 milletvekili kaybetmesi sonucunun doğabileceği belirtiliyor.ERDOĞAN’IN AĞLAMASI SEÇİM ALAMETİ

Öte yandan, basında yer alan bazı haber erken seçimin ayak sesleri olarak da yorumlanıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, seçimler yaklaştıkça seçmene duygusal mesajlar vermesiyle biliniyor. Dün de Kahramanmaraş’ta katıldığı bir etkinlikte, 20 yıl önce kendi okuduğu bir şiiri dinlerken Erdoğan gözyaşlarını tutamadı. Erdoğan’ın hali “ufukta bir erken seçim mi var?” sorusunu akıllara getirdi.EMEKLİNİN YÜZÜNDE GÜLLER AÇACAK

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünürlerinin kontrolündeki A Haber de geçim sıkıntısı içindeki emekliye müjde üstüne müjde açıklıyor. Kanal son müjdesinde en düşük emekli maaşının asgari ücreti geçeceğini iddia etti. Haber şöyle: “Emeklinin yüzünde güller açacak. SSK, SGK ve Bağ-kur emeklisine zam yolda. 3 bin 439 TL altında olmayacak. Milyonlarca vatandaş 2022 yılının Ocak ayında maaşlarda ve bazı ödemelerde yaşanacak artış miktarlarını merak ediyor. Memur, memur emeklisi ve sözleşmeli personele yapılacak zam dışında, katsayı artışı nedeni ile kamu personeli dahil birçok vatandaşa yapılan bazı ödeme tutarları da artacak.”

YENİDEN HALKA KARIŞIYOR

Erdoğan, başbakanlığı döneminde sık sık programında olmamasına rağmen kendisini selamlayan kalabalıkların yanı giderek sohbet ediyordu. Cumhurbaşkanlığı döneminde azalan bu uygulama son yıllarda neredeyse hiç yapılmadı. Ta ki geçen Ağustos ayına kadar.AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 20 Ağustosta Üsküdar’daki evine geçerken Çengelköy’deki bir katmerci dükkanına uğrayarak vatandaşlarla sohbet edip fotoğraf çektirdi. Erdoğan’ın ziyaretine ilişkin fotoğraflar Cumhurbaşkanlığı resmi sosyal medya hesaplarından da paylaşıldı.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ