İmamoğlu’ndan Erdoğan’a yanıt: Ben oturmak için seçilmedim

İBB Başkanı İmamoğlu, Kanal İstanbul Projesi'ni eleştirmesinden dolayı kendisine ‘Otur, işine bak’ diyen Erdoğan’a yanıt verdi: Ben oturmak için seçilmedim.


İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın '100 bin sosyal konut' projesinin tanıtım toplantısında Kanal İstanbul Projesi’ne karşı çıktığı için kendisini “Otur işine” sözleriyle hedef alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yanıt verdi. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, İBB Başkanı İmamoğlu'na yönelik, "Çıkmış belediye başkanları diyor ki, Kanal İstanbul buraya uymaz. Sen otur işine bak” demişti.

Bugün Saraçhane'deki İBB Başkanlık binasındaki makam odasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, Kanal İstanbul Projesi’ne ilişkin eleştirileri nedeniyle kendisine tepki gösteren Erdoğan'a “Ben burada oturarak, çalışmayarak, iş üretmeyerek belediye başkanlığı yapmak için seçilmedim” karşılığını verdi.


‘EN İYİSİNİ 16 MİLYON BİLİR’

İmamoğlu’nun konuya ilişkin açıklamaları şöyledi:

“Uzun zaman geçti Sayın Cumhurbaşkanının belediye başkanlığından bu yana. Belediye kanununun 18. maddesi belediye başkanı belediye teşkilatının, beldenin ve belediyenin haklarını, menfaatlerine korur diye izahta bulunur. Dolayısıyla oturarak iş yapan hangi belediye başkanlarıyla çalıştı onu bilmiyorum. Öyle bir geleneği mi oluştu, onu da bilmiyorum İstanbulla ilgili ama ben burada oturarak, çalışmayarak, iş üretmeyerek belediye başkanlığı yapmak için seçilmedim. Ben toplumun menfaatlerini ve haklarını korumak için belediye başkanı seçildim. ‘Sen otur, işine bak' cümlesinin bir başka açılımı en iyisini ben bilirim demektir bunun karşılığı. Bence en iyisini 16 milyon bilir. Ben bu anlamda süreci sonuna kadar takip edeceğim. Toplumun menfaati için çalışacağım. Ve bu süreçle ilgili 16 milyon insanın en son noktasına kadar bilgileri elde etmesini sağlayacağım.”

‘DAHA FAZLA SESİMİZ ÇIKACAK’

Bu gibi önemli konuları çok sesli bir şekilde toplumun önünde dile getireceklerini belirten İmamoğlu, “Toplumun kararını, toplumun menfaatini yine toplumla ortak akılla vereceğiz. Bütün bunları yapmamızın sebebi aslında yaşadığımız seçimin bize verdiği en değerli kısmı susmamak, konuşmak. Herkes konuşacak. Ben de onların temsilcisi olarak her zaman konuşacağım. Buna alışmak istemeyen kim varsa bu sürece alışsa iyi olur. Daha fazla sesimiz çıkacak” diye konuştu.

‘SÜKSE OLSUN DİYE HALKA İHANET ETMEYECEĞİZ’

Erdoğan'ın “Dünyada büyük sükse yaratacak” yorumuna ise “Biz, birileri sükse yapsın diye İstanbul halkına ihanet edecek, yarın pişman olacakları hiçbir projeye, ‘Evet' demeyeceğiz” yanıtını verdi.

‘KİRALIK ARAÇ İHALESİ CANLI YAYINLANACAK’

İBB'de en çok tartışılan konulardan biri olan ve 16 Aralık'ta gerçekleştirilecek 2020 yılı kiralık araç ihalesiyle ilgili soru üzerine de İmamoğlu ihalenin canlı yayınlanacağını açıkladı. Sözcü'de yer alan habere göre “Canlı yayınlanacak ve şeffaf olacak" diyen İmamoğlu, şunu ekledi: "Aslında bunlar başlangıçlar. Zaman içerisinde, mümkün olduğu kadar, belli çaptaki bütün açık ihalelerimizin tamamını naklen olarak vermeyi planlıyoruz. Kamuoyu, süreçlerin nasıl olgunlaştığını, nasıl olduğunu görsün istiyoruz. Dilediğimiz rehabilitasyonlar ya da düzenlemeler bir anda önümüze gelemiyor ama büyük çabamız var bu konuda."

İmamoğlu ayrıca, “Kesinlikle biz 2019'da en büyük farkımızı ihalelerde yapacağımız o tasarruflarla israfı engelleyerek elde edeceğimizi biz de biliyoruz. Biz daha yeni dönemimizin yeni ihalelerine yeni başladık. Gerçek farkları 2020'de göreceğiz ve biz asla geçmişe kayıtsız olmayacağız net olarak soruşturacağız. Bununla ilgili 16 milyon insanın yasal haklarını arayan bir dönemi yaşatacağız. Aksi takdirde yozlaşmamış bir kamu dönemine ortaklık edersiniz. Biz öyle bir sürece ortak olmaya gelmedik” ifadelerini sözlerine ekledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ