‘HDP’yi kapatma girişimi, demokrasi güçlerine darbe hamlesidir’

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partilerine yönelik kapatma davasına ilişkin konuştu: "Anayasa Mahkemesi'nin esasa girmeden, bundan sonraki aşamaları işletmeden, davayı hemen, şimdi, bugünden reddetmesini istiyoruz."


HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, grup toplantısında HDP’yi kapatma davasını değerlendirdi. Partilerine yönelik açılan kapatma davası kapsamında Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) verdikleri ön savunmayı hatırlatan Sancar, “Katkı sunan değerli hukukçulara, akademisyenlere teşekkür ediyoruz. Bu davanın sadece HDP’ye yönelik operasyon olmadığını Türkiye’de demokrasi güçlerini sindirmeye çalışan bir darbe hamlesi olduğunu vurguluyoruz” ifadelerini kullandı.

‘BUNA ‘SAVUNMA’ DEMEYE DİLİM VARMIYOR’ 


“Buna savunma demeye dilim varmıyor biz buna Türkiye’de demokrasi umudunu ve inancını savunma manifestosu veya bu umudu ve inancı açıklama bildirgesi adını vermeyi daha doğru bir terim olarak tercih etmeliyiz” diyen Sancar şöyle devam etti:

‘AYM, HEMEN-ŞİMDİ REDDETMELİDİR’ 

“Bu metin Türkiye’de demokratik geleceği, barışı, adaleti savunma deklarasyonudur. Bunun nasıl inşa edilmesi gerektiğini gösteren yol haritamızın devamıdır” diye konuştu. Sancar, “Anayasa Mahkemesi’nin esasa girmeden, bundan sonraki aşamaları işletmeden, davayı hemen, şimdi, bugünden reddetmesini istiyoruz. Teknik olarak ön savunma adını taşıyan bu metinde temel talebimiz budur.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ